Българската сцена никога не е била под силно влияние на световната. Тя си има собствени закони, тенденциите в повечето случаи не важат или идват с десетгодишно закъснение.
През последните години обаче се забелязва едно завръщане към соцвремената с песни, които възхаляват цели браншове.
Като отраслов трубадур в днешни дни се изживява Веселин Маринов.
Безспорно най-голяма популярност придоби култовата "Нашата полиция", която дори предизвика интерес и сред диджеите. Ето и един ремикс, тъй като оригиналът със сигурност е втръснал.
Песента едва ли е присърце на всички служители на МВР, по-скоро се прие като някаква "наколенка" на Маринов към близкия му приятел министър Цветан Цветанов. Или пък едни лесно изкарани пари, кой знае? Факт е обаче, че с тази песен Веско загуби голяма част от политическата "червена" аудитория, която го бе осиновила след паметните му концерти на Бузлуджа. За сметка на това на следващите избори можем да го видим като кандидат депутат от листата на ГЕРБ във Велико Търново.
"Веселин Маринов стана по-голям и от хляба, бре".
Това бяха най-често срещаните коментари, след като певецът пристана и на този бранш. Песента на хлебарите е озаглавена "Златна Добруджа" и бе една от най-ротираните в радио "Добруджа".
"Златна Добруджа те ражда с Божията чест,
Златна Добруджа те меси с белите ръце,
Златна Добруджа е хляба в този земен рай,
Златна Добруджа е в твоето сърце"
След като тези силни рими разтърсиха страната, статистиците отчетоха голям спад в продажбата на белия хляб за сметка на "Добруджа". Но това си е проблем на производителите.
Народният певец Николай Славеев пък реши да възпее миньора в нова песен, която също е препоръчително да се слуша десетки метри под земята и по възможност да няма дори миньори там. Тя бе представена тази сутрин в национален ефир, като зад римите стои Агент Тенев. Въпреки, че тандемът Славеев-Тенев смята, че тя ще бъде хит, едва ли ще надмине по известност Веселин-Мариновата "Полиция". Още отсега можем да прогнозираме, че ще попадне в категорията "Неслушаеми".
Това не е първият химн на миньора, в соцвремената по принцип бе задължително да се възхаваляват работниците, петилетките и производителността.
Неслучайно металургичният гигант "Кремиковци" освен стомана произвеждаше и музика. Сигурно по мазета и тавани все още може да бъде открита плочата "Кремиковски искри", в която са включени песни на много популярни естрадни звезди. Такива бяха времената, трябваше работниците с песен да надскачат дневните норми.
Питаме се обаче сега за какво излизат такива песни с претенциите за химн? Дали певците търсят евтина и кратка слава с подобни творения, които така или иначе ще останат в миманса? Или пък някой има излишни пари и ги влага в това подобие на изкуство?
Лично аз нямам отговор, но пък с нетърпение очаквам нов химн на зеленчукопроизводителите, на шивачките, които работят като роби за минимални заплати, или пък на тютюнопроизводителите. Те с нищо не отстъпват на подопечните на Цветанов.
А защо не и на програмистите. Именно те са едни от малцината, които произвеждат продукти, макар и да не можеш да ги откъснеш от градината.
А тези, които имат сантимент към старото време, могат да си припомнят одите за точните ни стрелци, за космонавтите и за родните "Орли" в небето...
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.