Както е известно, Юлия Тимошенко е в затвора, осъдена за грубо превишаване на правата си като премиер. Окончателните резултати ще станат известни едва след няколко дни. Но отсега е ясно, че партията на Янукович, която е в съюз с комунистическата партия, ще има достатъчно парламентарно мнозинство, за да продължи да управлява.
По мнението на украинските и западните наблюдатели, изборите в Украйна са протекли общо взето нормално, без драстични нарушения и фалшификации. Както и в миналото, силата на Янукович и неговата партия идва предимно от източната част на Украйна, която граничи с Русия. И това е логично, доколкото Западна Украйна тегли политиката към Запада и далеч от Москва.
Резултатите от парламентарните избори показват недоволство от статуквото и масово разочарование на избирателите от сегашните украински политици, включително от президента Янукович и бившия премиер Тимошенко. За това разочарование недвусмислено говори фактът, че партията Свобода, която е ултранационалистична, е получила над 12% от гласовете, докато на предишните избори е имала едва само 1%. Наблюдателите смятат, че този резултат на партията Свобода се дължи на прокарания закон, повишаващ статута на руския език. Но партията Свобода е не само антируска, но и антиеврейска, което накара израелският външен министър Либерман да направи критично изявление спрямо Свобода, припомняйки милионите украински евреи, станали жертва на Холокоста.
Предварителните прогнози не даваха особени шансове на пратията Свобода, но нейният лидер Олег Тягнибог заяви, че никак не е учуден от добрите резултати на неговата партия на парламентарните избори. От друга страна, трябва да се подчерае, че напоследък ултранационалистите засилват своето влияние не само в Украйна, но и в редица държави на Източна Европа.
Критиците на Янукович в Украйна и на запад твърдят, че на изборите изкуствено се е създавала ситуация в полза на управляваща партия. По мнението на редица украински избиратели, те са гласували за ултранационалистите, защото им е дошло до гуша от украинската корупция. Но Украйна, която в миналото водеща част на бившия Съветски съюз, която се отличаваше с развита и напредничава индустрия, сега е в тежък упадък и не може здраво да стъпи на крака.
Колкото до нейното евентуално членство в ЕС и НАТО, след тези избори още повече се отдалечават във времето украинските шансове за членство. Но затова пък се засилва икономическото взаимодействие с Русия.
С тези парламентарни избори Украйна в общи линии издържа изпита по демокрация, но нескритото разделение между Изтока и Запада на страната заплашват нейната цялост. Наред с това, остава и тежкото сътояние на икономиката, която бе изградена да функционира в рамките на бившия Съветски съюз. Казано накратко, сега Украна плаща икономическата цена за откъсването си от метрополията Русия, което впрочем важи и за Беларус.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.