IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Разделиха ли президентските избори Америка на две

Външният свят подкрепя Обама, но какво ще решат американците

Разделиха ли президентските избори Америка на две

В повечето коментари и прогнози за американските президентски избори се твърди, че вотът на 6 ноември ще бъде приблизително равен, което ще означава, че Америка е силно разединена и разделена на две приблизително равни половини. Но има и друго мнение, според което при почти всички предшестващи президентски избори, броят на подадените гласове за победителя се е движил само малко над 50%. Оставяме настрана, че според американската конституция изборите не са пропорционални, а се правят по щати, когато победителят в даден щат получава всички електорални гласове на щата. Това става на принципа всичко за победителя.

И наистина, най-високият процент за победителя в президентските избори е бил през 1964 година, когато Линдън Джонсън спечелва 61,6% от подадените гласове. Иначе, резултатите са се сдижили между 55% и 60% от гласовете за победителя. Това важи за такива президенти, оставили трайна следа в американската история, като Абрахам Линкълн, Уидроу Уилсън, Хари Труман, Джон Кенеди, Ричард Никсън и Бил Клинтън.

И така, в 18 президенски избори са били изпратени начело в Белия дом победители с по-малко от 50% от гласовете, а 16 избори са завършили с победа на президента с резултат между 50 и 55 %, като в редица случаи е ставало дума за малко над 50%. Смята се, че и сегашните президентски избори ще бъдат в руслото на тази традиция, като пебедителят ще бъде с малко над 50% от гласовете на избирателите.

Но щом е така, според тази компетентна и базирана на историческите факти теза, президенските избори 2012 година не означават някакво радикално отклонение и дълбоко разделение на нацията.

Според мен, авторите на тази спорна теза за разделението на американската нация, търсят потвърждение в миналото, когато идеологическите различия между кандидат-президентите не са изиграли някаква по-съществена роля в крайния резултат. За пример на тази теза обикновено се дава победата на Линдън Джонсън срещу Бари Голдуотър /силно идеологически и крайно десен кандидат/; Франклин Делано Рузвелт срещу Алф Ландън /силно идеологизиран антирузвелтски кандидат/ по време на голямата депресия, както и победата на Ричард Никсън срещу Джордж Макгъвърн, по време на виетнамската война и Уорън Хардинг срещу Уидроу Уилсън след Първата световна война. Тогава се сблъскват идеологически становища, за това какъв да бъде следвоенният мир и следвоенното устройство на света.

В повечето случаи, обаче дори при съществени различия в идеологията, резултатът от президентските избори се е движил между 60% за победителя и 40% за опозиционния кандидат. С тази статистика някои определят като типична ситуация на традицията в американските президентски избори, традиция, която вероятно ще се повтори и на 6 ноември 2012г.

Разбира се, в това има голяма доза истина. Първо, американците са прагматични и не се влияят много силно от идеологическите различия. Второ, избирателите в САЩ, както и на много други места по света, гласуват с портфейлите си. Трето, прехвалените бащи-основатели на САЩ са се постарали силно да ограничат властта на избрания президент. Може би по тази причина в САЩ само около 50% от избирателите отиват до урните. И последно, в Америка съществува доста устойчив център от избиратели, които са идеологически неутрални, което силно се отразява на изхода от изборите. Президентските избори в САЩ се влияят силно от такива фактори, като популярността на кандидатите и тяхната лична харизма. За справка – Роналд Рейгън, който разгроми по-умния и високо морален Джими Картър.

В САЩ избират президентите с малко мнозинство и без силно влияние на тяхната идеологическа платформа. Дали това е плюс или минус, остава открит въпрос. От международна гледна точка този път избраният президент вероятно ще бъде този, който спечели щата Охайо – крайно оспорван щат с голям брой електорални гласове, както и два-три щата от спорната зона.

Но извън Америка, изборът на президент на САЩ е категорично ясен, и то по политико-идеологически причини. За външния свят това е Барак Обама, но за съжаление, американските президенти се избират само от гражданите на САЩ. Така, че мнението на останалия свят няма практически каквото и да било значение за изхода от надпреварата за Белия дом. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата