В началото на месец юли и началото на октомври, изгоряха десетки хектари мъртва и жива дървесна маса, тревни площи и торф в резервата „Бистришко бранище“ и местността „Меча поляна“ . Нищо ненормално на пръв поглед. Засиления публичен интерес е свързан с някои предходни събития, свързани със спорния и наречен „лобистки“ закон за горите и протестите срещу неговото приемане. За радост, тези протести постигнаха своите цели и законът бе променен. Основните застъпници за закона в първоначалния му вариант – Цеко Минев и Емил Димитров, приеха спокойно новия текст и сякаш всичко се успокои .
Поне докато не се разгоряха пожарите... Много хора видяха връзка между случайните пожари и корпоративните интереси, но така или иначе нищо не се доказа, а и се съмнявам, че ще бъде доказано. Нормално е да очакваме развитие в разследването, но информация за това липсва. Всъщност липсва каквато и да е информация за горските пожари на Витоша. Според интернет страниците на ПП „Витоша“, Изпълнителна Агенция по Горите, Министерсво на Земеделието и Храните, Министрество на Околната среда и Водите, Министерството на държавната политика при бедствия и аварии, Държавно горско стопанство София, РИОСВ – София, Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" тези пожари или са били минимални или просто не са се случили.
Информация за точните размери, унищожените дървесни видове, причини за възникване, мерки за предотвратяване, екологични и материални щети и т.н. липсва. Затвърждава се тендецията за манипулиране и укриване на информацията, като по този начин управляващите сами предизвикват съмнение у гражданите и дори действително да става въпрос за естествено възникнал пожар, не се посочват факти в подкрепа или опровержение на подобно твърдение. Естествено възниква въпросът, защо липсва информация и в чия полза е това. Със сигурност полза за обществото няма. Може би проблемът е свързан и с факта, че изгорелите масиви са под управлението на Природен Парк „Витоша“, но отношение имат много други държавни структури, като например ДГС-София, ИАГ, РИОСВ-София и др.
Всички тези държавни организации просто абдикираха при отчитането на дейността си по гасене на пожарите, както и за цялостното информиране на обществеността. Положение, напомнящо на поговорката – много баби, хилаво дете. Това са фактите, но въпросите остават – къде е информацията, свидетели сме на непрофесионално отношение или отново обслужване на интереси, защото сега без да се нарушава закона за горите „частни инвеститори“ спокойно могат да оперират с апетитни „горски“ площи. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.