IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Каква е руската армия днес?

Каква е руската армия днес?

Ще направя най-напред договорката, че иде реч за конвенционалните руски въоръжени сили. Защото руският ракетно-ядрен потенциал и през времето на най-тежката криза в Русия беше подържан на високо ниво, като средство за палиране на ракетно-ядрения арсенал на САЩ. За последните 12-13 години руските разходи в сферата на конвенционалните въоръжения нарастнаха почти три пъти. Това в никой случай не превръща руската армия в заплаха за Запада.
Армиите на страните от бившия Варшавски договор се превърнаха в бледи сенки на предишното им тактическо и стратегическо състояние. Конвенционалните сили на бившите съюзници на СССР, получаваха толкова малко финансиране заради тежката криза в която изпаднаха, че единствено им оставаше да разчитат на американската защита. До голяма степен в подобно положение се оказаха и армиите на западните държави от Европа.
В Русия обаче, военните разходи за армията от 2000 година насам нарастнаха почти три пъти. При това не става дума за някаква руска ремилитаризация, а за ефект върху руските конвенционални въоръжени сили, в резултат на целенасоченото им укрепване. Става дума също така за трикратно увеличение на военния бюджет, което стана възможно благодарение на силния икономически подем. Ще посоча, че Москва не израразходва по-голям процент от своя БВП, а чисто и просто нейният БВП е нарастнал значително.
Даже в руските условия на голяма корупция и разхищения утрояването на военния бюджет прави несъстоятелни всички западни опити да подценяват нарастналата боеспособност на конвенционалните сили на днешна Русия.
Разбира се, това не означава, че руската армия е достигнала колосалната мощ на армията на бившия СССР. В сравнение с въоръжените сили на САЩ, армията на Русия си остава до голяма степен тромава и зле обучена. Но в същото време, тя е успяла да повиши значително своята маневреност, да подобри съществено подготовката на личния състав и да се преобурудва с модерно въоръжение. По този повод ще посоча една характерна за западните коментатори слабост. Имам предвид тяхната неспособност да отчитат положителните тенденции в руските въоръжени сили, заради сегашното кризисно състояние на Русия. Да, може да се твърди, че руската армия е по-слаба, както и преди, но наред с това през последното десетилетие тя е станала много по-мощна и по-добре въръжена в сравнение с периода около 2000 година.
За целта нека да направим един мисловен експеримент. Да си представим условно лицето Иван Кузнецов – аналог на Джон Смит от САЩ. По време на пътуването си от Москва до Петербург нашият Иван катастрофира и попада в болницата за спешна помощ. Първоначално той е включен на система изкуствено сърце – изкуствен бял дроб. След няколко месеца Иван Кузнецов излиза от комата, а след още половин година раздвижва ръцете и краката си. Малко по-късно започва да се движи и да се справя с ежедневните си нужди. Очевидно Иван Кузнецов е оздравял, но трудно може да се даде за пример за истински здрав мъж.
По същия начин изглеждат днес и руските въоръжени сили. Те са възстановени, макар да не са еквивалент на могъщата армия от съветско време. Съответно преди те да станат заплаха за съседните държави, трябва да изминат години, съчетани с лечебна физкултура. Естествено това може да се случи само при условие, че руската икономика продължава да се развива с високи темпове, а военният бюджет да нараства пропорционално на икономическата мощ на страната.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата