И понеже на този въпрос отговор нямам, та го задавам ей така, между другото.
Сигурен съм, обаче, че селската хитрост винаги си намира майстора.
Когато тройната коалиция , начело със Сергей, променяше закона за референдумите сложи условието, че референдум ще се признава, ако гласувалите са поне толкова, колкото на последните парламентарни избори.
Понеже някак си Сергейчо си беше повярвал, че ще повтори мандатчето и че хич не иска избирателите да имат право на глас.
Да де, ама като е само селски хитрец и сега му се връща :)
И реве на умряло, че законът, дето си го изгласува, не е демократичен :) И че всъщност Първанов-Гоце го е измислил.
Брех, мамка му и прасе, не знаех, че Гоце е имал право на законодателни инициативи, все си мислех, че в конституцията пише други неща.
Това беше предисловието - сега сериозно :
Тези дни излязоха данни колко енергия произвеждаме в момента, колко потребяваме, колко изнасяме и как се балансира системата.
Данните категорично сочат, че Белене е ненужно, освен, ако не искаме някой да гушне 30 % подкуп.
Ето и числата, за да не съм голословен:
- ядрена мощност (Козлодуй) - 2000 МВ;
- Мариците - над 3000 МВ;
- ВЕЦ - от 100 до 1000 МВ (в зависимост от водата);
- вятър - 400 МВ;
- солари - 400 МВ;
- тецовете - около 2000 МВ
- ПВЕЦ -Чаира и т.н. - още поне 1500 МВ.
Максималното потребление на държавата е малко под 8000 МВ (само в най-натоварените месеци), минималното - около 3000. За октомври 2012 година се очертава да потребим около 3 500 МВ (топличко е още, затова).
Такааааа... Като разгледаме сметките излиза, че още 2000 МВ от Белене не трябват, ама хич. Най-негъвкавото производство е ядреното. Не може да го спираш и да го пускаш , когато се налага, а си бачка.
По непотвърдени данни изнасяме около 650 МВ. Друг е въпросът кой изнася и на каква цена,това май е най-пазената тайна в държавата.
Има и още една далаверка, оказа се : както е ясно, електричетвото не може да се съхранява. Демек - произведеното трябва да се потребява тук и сега, не можеш да си го пазиш за после. Поради тази причина ПВЕЦ-Чаира и ТЕЦ-овете балансират системата, играем си демек на иди ми-дойди ми. ТЕЦ-Варна го отнася почти винаги, защото не го пускат да "прави ток". Тези мощности стоят на разположение и се плаща за разполагаемост - седят си, простичко си правят пари.
Сега някой ще ревне, че трябва да сме енергиен тигър на Балканите и да изнасяме повече. Но тук се сблъскваме с проблема, наречен мрежа. Демек няма как, защото няма възможности, при това технически - интерконекторите не го позволяват. Не само нашите, а и тези на комшиите. Да се направи нова мрежа за износ не е хич просто и евтино, освен това някой трябва да го иска тоя ток и да е готов да инвестира милиарди. А комшиите (без Турция) ги тресе криза не по-малко от нас и изобщо нямат такива инвестиционни намерения.
Хайде сега да си отговорим на въпросчето - защо ни трябва Белене?
- отговор А - за да сме енергийно независими;
- отговор Б - за да лапне Р. Овч. 30 % подкуп.
Дето се вика - честито на позналите :)))
п.с. Много ми е интересно дали някой от феновете на Белене ще каже нещо по въпроса или само ще пее "На крак, о, парии презрени...". Да вметна само, че до 5 години, след като се санират жилища и предприятия, се очаква да се спестят около 30 % от разходите за електроенергия, така че сметките стават още по-забавни.
п.п.с. Мило !
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.