Литва вчера обяви стартирането на партньорство с американската "Cevron" за разработване находища на шистов газ и Чешката RWE Transgas, въпреки неизпълнението на задълженията за закупуване на газ, наскоро спечели дело срещу "Газпром". Това позволява на страни като България още по-твърдо да преговарят за намаляване цената на газа.
"Американската Chevron Global Energy е закупила 50% от акциите в литовската компания Investicijos, която е собственик на находища на шистов газ", заяви литовския премиер Андрюс Кубилиус. " Chevron " е третата по големина енергийна компания в света, а пристигането й в Литва означава, че вижда възможност за добив на шистов газ "- каза г-н Кубилиус.
Литва, като България, в продължение на няколко години е в преговори с "Газпром" - единствен доставчик на газ за страната - за по-ниска цена, но без успех. Ето защо Литва започна активно да развива своите неконвенционални находища. Директорът на държавната геологична служба Jonas Satkunas смята, че в страната могат да бъдат произведени около 100 милиарда кубически метра шистов газ, което ще позволи в продължение на почти 50 години да не зависи от монопола на "Газпром".
На фона на търсенето от европейските потребители на нови източници за природен газ, руският монопол отлага разработването на Щокманското находище, за транспортиране на газ от което се изграждаше "Северен поток".Чиновниците от Роснедр заявиха вчера, че в "Газпром" искат да променят условията за лиценз на находището и да се отложи разработването му за 2017-2018 година.Ако" Газпром " отложи сроковете за Щокман в лицензионното споразумение, основното предизвикателство за компанията ще бъде продажбата на газ. Съдейки по изявленията на компаниите в света за сроковете на реализация на проекти им в тази област, през 2018 г. ще има пик в предлагането на втечнен газ на фона на ниските темпове на растеж в търсенето. Ако продължи замяната на руския газ с алтернативни такива делът на "Газпром" на пазара можеше да бъде значително намален, ако не бе договорната система "take-or-pay", гарантираща покупката на газ в определени обеми.
Впрочем, този аргумент тази седмица също е под голям въпрос. В сряда Международният арбитражен съд на Федералната икономическа камара във Виена отхвърли иск на "Газпромекспорт" към чешката RWE Transgas за възстановяване на повече от $ 500 милиона авансово плащане.Съдът е потвърдил, че RWE Transgas може по силата на дългосрочен договор за доставка на газ да намалява количеството на консумираното гориво в съответствие с ангажимента " take-or-pay ". Но "Газпром експорт" изисква да се съберат от клиента авансовите плащания за неконсумиран в периода 2008-2011 газ. Спорът е възникнал от Приложение N1 към договора за доставка на газ от 15 октомври 1998 г. Там е написано, че RWE може да намалява задълженията си за консумация без да се нарушават принципите на ангажимента " take-or-pay ". В "Газпром" смятат, че това приложение е невалидно. В монопола заявиха вчера, че те възнамеряват да обжалват решението пред по-висша инстанция.
Успехът на RWE може да отприщи завеждането на подобни дела от страна на потребителите в България, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Словакия.Най-много са опасенията от страна на Вилнюс, където цената на газа се е увеличила десетократно, когато по същото време е имало спад на световните пазари.
В арбитража обаче винаги има шанс да се преговаря с оглед преразглеждане на искането.Прецедент е предоставяне на газови отстъпки със задна дата на GDF Suez, Wingas, SPP и Botas. В същото време исковете на потребителите засилват позицията на Европейската комисия, водеща официално антитръстово разследване срещу "Газпром" и да отслаби преговорните позиции на монопола при подписването на новите договори, казват експерти. Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.