IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Опасните клопки на Темида

За какво да внимаваме при проблеми със заема

Опасните клопки на Темида

Има един особено опасен детайл, изключително важен за хора с повече от една неплатена вноска по заем. Публична тайна е, че понякога банките начисляват наказателните лихви не върху размера на забавената вноска, а върху целия остатък по кредита за всеки просрочен ден. В много случаи клиентите дори не усещат в каква клопка са попаднали. Други се сещат да поискат справка, но не успяват да "разчетат" написаното. Най-оправните просто си наемат адвокати. Стигне ли се до съд, в повечето случаи Темида отсъжда в полза на гражданите.

Не са малко и случаите, в които при забавяне на вноски кредитът става незабавно изискуем. В тази ситуация много внимателно трябва да се проверят условията на договора, с който заемът е отпуснат, защото не винаги банките имат право да си поискат цялата сума наведнъж, заедно с всички лихви. Да не говорим, че длъжникът може да се договори за извънсъдебно споразумение и всичко да приключи по доста по-безболезнен начин.

С 50% са се увеличили делата, заведени срещу банки заради неправомерно начислени лихви и погрешно осчетоводени вноски по кредити. Не са редки и жалбите за случаите, в които банката не е потърсила кредитополучателя, за да го подсети, че дължи пари. В тази връзка юристите съветват клиентите си, когато рефинансират кредити или когато се издължават окончателно на банката, да изискват документ, който да удостоверява, че задължението към съответната финансова институция е погасено.

Понеже ограничен брой хора разбират сложния език на юристите, малцина се осмеляват да обжалват решението на съда, с което дългът е възложен на съдебен изпълнител. Срокът за това е 14 дни, след получаването на покана за доброволно изпълнение.

В най-масовите случаи основание за издаване на изпълнителен лист може да бъде само извлечение от банкова сметка. По този начин става изключително трудно да бъде доказано кой е прав и кой е крив. Чрез заповедното производство банките се снабдяват с изпълнителен лист само на основание собственото им твърдение, че някой им дължи пари (чрез показване на извлечение от счетоводна книга). Ако все пак решите да обжалвате, банката в едномесечен срок има възможност да предяви иск в съда срещу вас. При тази ситуация частният съдебен изпълнител не спира изпълнението, докато в съда се оспорва размерът и наличието на вземането, а продължава да събира дълга и ако се налага, да разпродава имуществото на длъжника.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата