Пиша отново по темата защото, някои инвеститори от страната, макар не много, се притесняват за чуждите инвестиции
Чужди инвестиции нямаше и докато кабинетът бе силен. Те бяха по-малко дори от тия по времето на Виденов и точно наличието на кабинет бе това което ги държеше далеч от страната. Рестриктивната политика на кабинетът спрямо бизнеса (Кабинетът по стар комунистически навик се държеше с бизнеса като с враг - спомни си с каква злоба само говореше Дянков всеки път за бизнеса! Бе видимо ясно и за слепи, тоя човек мрази в червата каква да е форма на частен бизнес, освен тази контролирана от държавата! Мирослав Найденов също! Всеки път когато и той си изпускаше нервите, личеше омразата му към частниците в лицето на които виждаше само кулаци! Западняците много внимателно следят събитията тук, имат си и консултанти които да ги предупреждават за опасностите и въобще не са глупаци, за каквито ги вземат някои у нас.), факта, че службите в чужбина, а от там и бизнеса там на високо ниво много добре знаеха кой е точно Борисов – въпреки, че уж го тупаха по рамото - държеше парите извън страната. Несигурността, постоянните промени и покачване на газ, ток, вода, данъци, наредби и т.н. бяха много лош сигнал.
Знае ли някой колко време и какви усилия са нужни за коя да е частна компания в САЩ или Западна Европа дори с малко да качи цените на тока, по причина, че те се контролират освен от политици, както е тук - така и от; представители на местния бизнес, профсъюзи, граждански организации, политици в опозиция и кой ли не. Този процес там е дълъг, сложен, бавен и дори да има повишение, то всички са готови за него. Тук е обратното. Излиза представителят на кабинета за тока и газта - шефът на ДКЕВР, Семерджиев и разбива на пух и прах, само с няколко думи и действия планирането на заводи - за милиони левове (!), индустрии, бизнес на високо и ниско ниво. Това го няма никъде в цивилизования свят! Сигурността е тази която привлича пари, а кабинет в България значи несигурност. Затова винаги когато е имало служебни правителства е имало завой в политиката, бизнеса, известно отслабване на властта и въздух за инвестициите и бизнеса. Служебните ни кабинети са били винаги по-способни от действащите правителства. Спомнете си, че този на Димитър Попов укроти инфлацията (“За бога братя не купувайте!”) от Лукановия кабинет, че освободи цените и либерализира бизнеса. Всичко това в условия на жесток дефицит и пълен провал на валутната политика! Кабинетът Попов сдаде оставка с много по-високо доверие отколкото в началото на мандата си и бе изпратен почти с овации. Кабинетът на Ренета Инджова успява да овладее и спре тенденцията на продължителното обезценяване на лева и макар с минимално, увеличи заплати, пенсии, извърши приватизационни сделки на стойност 3 милиарда стари лева, не кой знае какви и доста мътни, но поне стабилизира държавата и приключи тримесечният си мандат с по-високо доверие, отколкото го започна.
Дъното на борсовия пазар е при кабинета на Виденов, септември 1996 г. С развитието на хиперинфлацията, търговията спира, за да се възстанови в 1997 г. и да отбележи пазарът в края на 1997 - 1998 г. силно покачване. За съжаление не мога да намеря графики за този период
Кабинетът на Стефан Софиянски - Подобно на Димитър Попов пое властта в състояние на пълен хаос и съвсем празна хазна, пак след фалит на държавата (Фалита на една малка страна - България от 90-те). Подобно обаче и на първия служебен кабинет, стабилизира борда - въпреки липсата на валута и какви да е финансови резерви. Предаде властта при високо обществено и бизнес доверие като при това на Попов.
На 12 февруари 1997 г. президентът назначава служебно правителство, оглавено от София Стефан Софиянски. Първото решение на служебния кабинет на Стефан Софиянски е за въвеждане на валутен борд в България. Доларът започва да пада, а левът да се качва, въпреки, че в БНБ няма никакви валутни резерви. Икономическата и финансова криза водят до политическа такава, а не обратното
В момента единствените които имат полза от дестабилизация на страната, са определени политически кръгове и медиите стоящи зад тях - които ще се опитват всячески да нагнетяват омраза, раздори и паника, за да се опитат да заличат престъпленията от последните години, както се опитваха да заличат и от предходни периоди. Това обаче едва ли ще се получи, по-скоро както винаги ще има обратния ефект. Днес и състоянието на финансите в държавата е много по-добро от това поето и от трите служебни правителства. Нямаме мораториум върху външния дълг! Нямаме фалит на държавата! В хазната макар изпразнена от предното и от това последно правителство, има някой лев, а данъчните служби работят както винаги и дори няма политически натиск над тях. БНБ не е във фалит, както бе по времето на Попов и Софиянски, проблем сега са жестоката и невиждана досега в историята на България безработицата и монополите, но и двете могат да се ликвидират от 6 до 12 месеца ако се либерализира пазара и се отслабят бизнес регулациите. Ако се оставят хората да дишат!
Икономическата криза доведе до политическа такава, не обратното!
Затова, колкото повече време управлява несигурността в политиката горе, колкото повече политиците не знаят какво да правят, толкова по добре за вътрешните инвестиции, свободните пари в страната (а такива има много), бизнес климата и за чуждите инвеститори, ако те се появят. Дори те да се забавят вътрешните резерви крили се досега ще започнат да се появяват. Винаги е било така когато има несигурна политика и служебни кабинети, не виждам причина и тоя път да не е. И уважаеми дами и джентълмени, какво ви пука за правителства и политиката, като важно са парите, работата за хората, сигурност за старите, бъдеще макар и неясно още за младите и да не се пречи на частния бизнес да вади пари и създава работни места..... а нито един служебен кабинет не е тормозил бизнеса, което е най-важното!
20.02.2013 - Липсата на кабинет, благоприятна за икономиката в България:
15.01.2013 - Междуфирмената задлъжнялост в България - Има ли лесно и евтино решение?
ПС: Едва ли мога да се сетя за по-подходящ служебен премиер от проф. Димитър Иванов, разумен, умерен, достатъчно реалист за да съзира сегашното положение, проблемите които имаме и които трябва да се решат. Това е един изключително интелигентен, умен, образован, ерудиран човек, с голяма обща култура и ширина на погледа, запознат с държавата достатъчно добре, с достатъчно опит точно в тази област където имаме нужда от спокойствие и сигурност - икономиката и финансите. Едва ли може да се намери по-подходящ за днешния ден и събитията следващите няколко месеца
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.