проф. Ива Петкова – нац. консултант по офталмология: “Преди това болните просто си загубваха централното зрение и ние им казвахме, че нищо не може да се направи.”
Докато не излязъл медикамент срещу рак на дебелото черво. Лекарите бързо забелязали, че лекарството спира и развитието на макулната дегенерация. И от 10 години то спасява милиони от загуба на зрение.
Проф. Иван Цанков – пациент: “Аз се лекувам от 2008 година, много успешно за щастие.”
Проф. Иван Дядовски: “След това лечение – вече нямам кръвоизливи. Аз ако нямах успех щях да съм сляп, щяха да ме водят с бастун.”
До октомври миналата година. Когато неуспял конкурент в обществена поръчка, подава сигнал за използваното лекарство към Агенция медицински одит.
Проф. Ива Петкова: “Знаейки, че той законово не е решен стои някак си във луфт между различните закони.”
И въпреки че законът не забранява използването на лекарства извън описаното от производителя предназначение, медицинският одит го забранява. Без оглед на световния опит в лечението на макулна дегенерация.
Доц. Тошо Митов – председател на българското дружество по офталмология: “В света съществуват клинични проучвания още през 2006 година за този препарат.”
Проф. Иван Дядовски: “Първият кръвоизлив получих в Париж, където ми направиха инжекция Авастен. Този който се забранява сега.”
Проблемът е, че лекарствата не се поемат от касата. А алтернативният препарат излиза 10 пъти по-скъпо. И вместо 200 лева, пациентите трябва да плащат 2500 на инжекция, четири пъти в годината.
Проф. Иван Цанков: “От чисто финансови съображения този избор може да се каже, не че е ограничен, че той не съществува.”
Доц.Тошо Митов: “Това обрича нашите пациенти финансово.”
Проф. Иван Дядовски: “Аз не съм в състояние да плащам 2 хиляди лева и един път не мога да платя. Защото съм пенсионер.”
Проф. Ива Петкова: “Това е заболяване на възрастта над 60 години.”
Доц. Тошо Минов: “Това са нашите родители, това са възрастни хора.”
Проф. Ива Петкова: “И процентът на тези болни се увеличава стремително.”
И този въпрос както никога до сега, обединява офталмолозите. Дружеството изпраща писма до всички отговорни.
Доц. Тошо Митов: “Тъй като касата и министерството не плащат тези пари, тях не ги интересува този въпрос. Ние получихме отказ от всички инстанции.”
Освен да се вдигне забраната от нужното лекарство, офталмолозите настояват да се въведе и европейското законодателство за използване на медикаменти извън характеристиката им, или употреба “off label”. В практиката те са твърде много.
Доц. Тошо Митов: “Всеки антибиотик, използван в очните болести е “off label” защото ние трябва до го разредим до някаква очна минимална доза. “
Медикаменти “оff label” се използват най-вече при недоносени, бебета и бременни. И никой не може да става заложник на междуфирмени битки.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.