IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Цените в Полша

Цените в Полша

Животът на поляците е не много по-различен от нашия. "Цените ни са западни, а заплатите- източни", казват те, и са прави. Оказва се, че цените на апартаментите гонят тези в Германия, а заплатите са едва 2 пъти по-високи от тези в България. Аз лично бях изненадан, когато разбрах, че в Чехия се живее по-добре. Ние сме свикнали да гледаме на страните от Централна Европа (както самите им жители ги наричат)- Полша, Чехия, Словакия, Унгария- като на едно цяло, но между тях има солидни разлики, най-вече в икономически и политически план.
Настоящият постинг отразява само моите впечатления от изминалите 3 месеца престой в Полша. Мога да кажа съвсем спокойно, че цените на хранителните стоки тук са същите като нашите през 2012 г. Ако човек има собствен апартамент (или живее с родители) и не му се налага да плаща за транспорт всеки ден, то може да спести немалко пари.

В Полша има много вериги хипермаркети- Kaufland, Lidl, Intermarche, Tesco. Аз ходя на пазар в местна верига, която е много популярна поради ниските цени, които поддържа (за моя изненада, моята приятелка сподели, че в Kaufland е най-скъпо). Това е Biedronka (в превод "калинка").



Ето какви са цените на някои стоки там (в  лева):

бял нарязан хляб (0, 5 кг)- 80 ст.
ръжен хляб (400 гр) -1.20 лв
шунка (300 гр)- 2.50 лв
брашно (0, 5 кг) - 1.50 лв
грах в консерва (400 гр) - 60 ст
картофи (2.5 кг)- 2.20 лв-банани (1 кг)- 2 лв
плодово мляко (400 гр) - 90 ст.
замразено пиле (1 кг) - 5 лв
замразено филе от риба (450 гр) - 3.50 лв
бира Zywiec (0.5 л, кутия) - 1.50 лв (една от най-добрите полски бири)
натурален сок ( 2л) - 1.50 лв
водка (1 л) - 18 лв

както се вижда добре, цените са близки до нашите, с изключение на алкохола, който тук по принцип е скъп.

За цената на тока и на водата не мога да кажа нищо, но в Полша не се използва ток за отопление. Интересното е, че токът се отчита всеки 6 месеца. Природният газ е на добра цена- можеш да отопляваш жилище за 6 месеца ( с 4 помещения) за около 1300 лв. Това обаче зависи от типа сграда, от областта, в която се намираш, и от това колко модерна е инсталацията в сградата (тези фактори определят цената на кубик).

Един обикновен апартамент в малък град като Олешница върви около 100- 150 000 лв (цената на квадратен метър е 2000 лв). Наемът на една стая е около 250-400 лв (без консумативите), а във Вроцлав е над 400 лв. Имотите са скъпи. Бих казал, че е хубаво да живееш в Полша, стига да не плащаш за наем. Иначе не биха ти останали особено много пари...

И още малко за транспорта. Градският транспорт в големите градове е около 1.50 лв за билет (това е цената и на пътуване до 30 мин). Бензинът се движи около 2.70-2.80 лв. (най-скъпият). Билетите за влаковете са наполовина по-евтини от немските, но значително по-скъпи от нашите: пътуване от Вроцлав до Познан (280 км) би излязло над 75 лв в 2 посоки. Цената на автобусите е сходна, когато става дума за дългосрочни разстояния, но на къси разстояния те са сравнително евтини (Пътят Олешница- Вроцлав, 30 км, струва 3.50 лв; само за сравнение влакът е 5 лв).

Забавно е, но е факт: през лятото човек може да отиде Лондон (от Краков или Познан) за 7-10 лв (2 посочен билет), което е значително по-евтино от пътуване от Краков до близкото Катовице например. В момента има промоции за пътуване с Ryanair до Осло и Стокхолм за 1 злота в една посока. Самолетните полети обаче ще бъдат тема на друг постинг в настоящия блог.


Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата