IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Жертвоприношения пред олтара на модата

Жертвоприношения пред олтара на модата

   

File:1796-short-bodied-gillray-fashion-caricature.jpg

  Суета, алчност и похот – именно тези три смъртни гряха, според историците на модата, са провокирали появата на най-спорните нейни стилове и направления.
  Във всички времена хората са искали да се откроят сред тълпата и са се стремили към себеизразяване.  Жените някога са постигали това и с цената на болката и дори заплаха за живота им...
  Учудващо е стадното безмислено увлечение по модата и толерантното отношение на обществото към женското самоиздевателство. Примери в това отношение има доста.

 

1. Лотосовите стъпала

  През  X век в Китай бил установен стандартът за женска красота – «лотосови» стъпала. Всичко започнало от една наложница на императора, която имала уникален размер на крачетата си и поразявала със своите танци с миниатюрни обувчици във формата на лотос.  Вдъхновени от това, жените започнали да осакатяват стъпалата си, като чупели и подгъвали пръстите на краката.

http://content.foto.mail.ru/mail/lenochka_net/_answers/i-2566.jpg

    На малките момичета стягали краката с бинтове, като по този начин възпрепятствали техния растеж и нормално развитие. 

9a022006460b1262167ceb72eacb6b8f_Лотосовая нога.jpg

  Ограничените движения позволяла на такава красавица да има слуги и нищо да не прави. За мъжете да  обладават жена с «лотосови» стъпала било много престижно.


    Тази практика просъществувала дълго време, чак до 1950 година, когато била забранена със закон.

 

2. «Плешивото» лице

 

http://diar.ru/marianna/photos/books/100wed/burgund/Isabella_Portutugal.jpg

  През X–XI век в Европа промените в облеклото били в застой.  Модният стил практически не се променял. Производството на тъкани и дрехи било домашно и еднообразно. На знатните жени било необходимо да изпъкнат по някакъв начин, подчертавайки своя благороден статус.

File:Rogier van der Weyden 028.jpg

  Тогава жените измислили да скубят космите на лицето  и да бръснат косите на челото си, за да изглежда то по-голямо и по-високо, а очите без ресници и вежди – по-благородни и божествени.

File:Petrus Christus - Portrait of a Young Woman - Google Art Project.jpg

  Тази ежедневна мъчителна практика била прилагана чак до 1600 година.

 

3. Чопини


http://img11.nnm.ru/2/a/f/5/7/781767b462d4b394560488f377b.jpg

 На живеещите в Италия през XIV век им провървяло много. Венецианските търговци носели от Китай и Япония необичайни стоки, в това число дрехи и бувки. До появата на сандалите-пейки «гета» по улиците в калта хората ходели с галоши и сабо.

08c2539c69d6aff41a53970fef639a0d_hb_1973.114.4a,b.jpg

 Тогава съобразителни дизайнери измислили чопини – сандали на висока платформа. Тези  обувки били особено популярни сред куртизанките.
d5594c72f3e48359b3cf9002e44790ea_shoes11.jpg

   И  италианските благороднички носели такива обувки, като се извисявали над простолюдието, повдигайки се минимум на 30 см. Придвижването било доста неудобно и болезнено, нужна била помощта на слугите, но ефектът бил голям.  Едва през XVII век чопини били заменени от обувки с високи токчета.


4. Атур


http://s019.radikal.ru/i608/1203/ef/33eb235354b2.jpg

 През XV век жените на Бургундия, възмутени  от еднообразието в модата и липсата на макияж върху «плешивото» лице, въвели в употреба необичайни шапки.

File:Maria van Bourgondië (Michael Pacher attr.)(c.1490).JPG

   Атурът представлявал сложна рамка с един и или два конуса, покрити с коприна и украсени с камъни, воал, драпировка, която оптически удължава лицето, като го правела да изглежда загадъчно, аристократично и малко нелепо.


File:Eyck magarete.jpg

   Височина му (30–110 см) и тежестта (3–11 кг) никак не ги притеснявали, обратното – придавали на жените особено скръбен, но моден по онова време вид.

File:Isabella of portugal.jpg

  Тези  шапчици просъществували повече от 100 години.

 

5. Перуките


http://stat17.privet.ru/lr/09261d3eaf1878f67f4b6d6d616df6b1

 През XVII век във Франция станали модни перуките. Причинита за това е, че оплешивяващият Людовик XIV започнал да носи огромни къдрави изкуствени коси.

   Всички придворни започнали да подражават на «краля-слънце». Перуките, особено дамските, били скъпо струващо удоволствие и представлявали доста сложни високи конструкции във формата на феерични прически, кораби, замъци. Посипвали ги с брашно, за да подчертаят благородството си, поради което, в тях се завъждали червеи и мишки.

Портрет дамы в голубом (герцогиня де Бофор). конец 1770-х - начало 1780-х гг.

   Да се сменя често перуката било финансово неизгодно, затова хората не се миели и сресвали по цели седмици, само се обливали с парфюми, и към милите зверчета на главата се присъединявали бълхи и въшки. Хигиената била спасена едва от френската революция 1789 година.

 6. Кринолинът

File:Marie-Antoinette; koningin der Fransen.jpg

     Образът на преобърната чаша в дамска рокля станал популярен в Европа през XVIII век. Затова се наложил кринолинът, на френски  panier - «кошница». Той се правел от метални и дървени пръчки и от китови мустаци - балени.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/eb/Canaletto_%28I%29_038.jpg

   Дамите били във възторг, въпреки, че било много трудно да преминават през вратите, а в операта купували билети за две места – за себе си и за роклята.

 

 

 Кринолинът  бил опасна дреха, особено по време на бал. При леко бутване, дамата можела да падне на хлъзгавия под или на стълбата. А пламъкът на свещта или искра от камината можели да подпалят роклята. Но въпреки това кринолинът бил на мода 70 години.

 

7. Корсетът

   Корсетите се използвали от жените векове наред. Но през  XIX век в Европа и Америка тази мода достигнала своя апогей, благодарение на всеобщото увлечение по тънката талия.

http://cdn.indulgy.com/PN/Xi/Jo/51087776992460926T8cYBhMfc.jpg

    На момичетата слагали корсети още от  7 годишна възраст.  Поради  продължителното стягане, вътрешните органи се доформирали, което водело до ранна смърт и чести аборти. Тази корсетна зависимост, въпреки обществените протести, оставала популярна до 20-те години на миналия век.

 

8. Турнюрът


File:Cperrien-fashionplatescan-p-vf 33.jpg

   Когато тежките кринолини изживели врме си, на тяхно място в края на XIX век се появил турнюрът.  Смятало се неприлично жената да не е закръглена и пищна. И тук не минало без хитри изобретения. Върху турнюра, който представлявал възглавничка, се поставяла  драперия, дълга няколко метра. От това, разбира се, най-мноаго печелели текстилните производители. 

  Обикновеният народ не можел да си позволи такъв разкош.

File:English bustles 1875-1885 LACMA.jpg

     Днешната мода изисква само материални жертви, и то по желание.
     И в никакъв случай не се пренебрегва комфортът и удобството на жената.

File:Romantic fashion model.JPG

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата