Крушунските водопади е едно от най-живописните и красиви природни кътчета в България. Както подсказва името им, те се намират в един до скоро девствен регион на България - край село Крущуна, Ловешко. Малкото китно селце е разположено на около 30 км от Ловеч, в община Летница.
За да стигнете до тях, минавате по една чудно красива еко пътека с множество дървени мостчета и стълби. Наоколо ви обгръща гъста растителност, през която трудно се вижда дори пенливата река Маарата, покрай която криволичи пътеката.
Навлизайки навътре в планината, изведнъж пред очите ви се разкрива невероятната картина на уникалните Крушунски водопади. Цяла водна феерия от прагове, басейни, водоскоци, редуващи се докъдето погледа стига. Падащи от 15 метрови карстови скали, Крушунските водопади са неповторими по красота и въздействие. Пътеката продължава да се вие между образуваните езерца и падове, покрай речните бързеи и скалите, достига до карстови пещерни галерии и зали в тях. Крушунските водопади всъщност са най-голямата в България естествена водна травертинова каскада, като по пътя на водата са образувани множество прагове. Най-големият водопад се спуска от около 20 метра височина, като се разделя на няколко по-малки.
Местността би била напълно непроходима, ако не беше създадена обезопасена екопътека, която води до върха, на който е разположена пещерата Водопада, от която извира река Маарата - реката, която създава този красив воден спектакъл, наречен Крушунски водопади. Главният водопад се разделя на ръкави и оттам и на по малки водни каскади, които падайки, образуват много красиви карстови тераси. Освен основният водопад, каскадата включва още два по-малки водопада, като един от тях носи името Малката Маарата.
По протежението напътеката са изградени 15 дървени моста, които да обхванат цялата падаща водна маса. Благодарение на това, може да се разгледат водопадите в целия им блясък. Пълната обиколка отнема около час и половина.
Скалите са предимно от бигор, който е шуплест и има варовиков произход. Това именно обяснява защо са толкова издълбани от водата и образуват причудливи форми на повърхността, а под земята - красиви пещерни галерии с подземни езера.
Водата на Крушунските водопади е оцветена в ярко синьо, което се дължи на разтворения травертин вътре. Това е вид варовик, който е пясъчен на цвят, но когато пуснат във вода, отделя син цвят. Среща се в топли минерални води или води, богати на калций, тъй като се получава чрез отлагане на калциев карбонат, характерен за такива извори.
През 1995 година Крушинските водопади са обявени за защитена природна забележителност. Поради своята красота и живописност стават все по-голям притегателен център за много туристи.
Какво му трябва на човек - да е млад и влюбен всред такава красота-хармония на сетивата и душата. Всред Крушунските водопади любовта разцъвтява, тяхната живителна сила е като очарователна магия. Те въздействат по различен начин върху хората и са нещо като тест за нашите възприятия.
Много е писано и ще продължава да се пише и снима това неподвластно на времето вълнуващо творение.
Снимките са правени от моя син (горе на снимката) през м. юли.