Вчера боядисахме, днес ще слагаме ламината.
И тук си има тънкости и ако не ги овладеете, по-добре извикайте майстор, който да ви светне, а и да ви го нареди.
Преди да започнете монтажа, вижте дали ламинираните плоскости са еднакъв размер, а и дали по тях няма дефекти.
Ламинатът не трябва да се лепи, кове с пирони или по някакъв друг начин да се захваща трайно към основата или например към прага на касата на вратата.
Майсторите съветват реденето му да е по така наречения “плаващ метод”, а и да има възможност да се разширява, затова между плоскостите и стените трябва да има разстояние не по-малко от 12-15 мм.
И друго, много важно условие – основата на пода трябва да бъде абсолютно равна, чиста и суха. Неравностите на пода, които са повече от 3мм на 1метър, трябва да се изпилят или пък шпакловат.
А сега следва поставянето му
Напасването на дъските на ламината може да се осъществи по пътя на вкарването на езика в гнездото. Това е най-опростеният и често използван метод. По този начин дъските ще влезнат една в друга.
Така, като поставите няколко плоскости, се убедете, че всички дъски лежат равно и са плътно стиковани. Задължително слагайте тежест на току-що сглобените дъски, за да ги фиксирате.
Вместо край
ВНИМАНИЕ! Ламинираният паркет не е пригоден за полагане в помещения с висока влажност на въздуха, например бани, сауни и др. Да ви кажем все пак!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.