IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Да дадем нов живот на старата тераса

Защо балконът е последното място, на което се сещаме да правим ремонт

Снимка: Impact Press Group, архив

Снимка: Impact Press Group, архив

Обикновено терасата или балконът в нашия дом е последното място, където ни идва наум да правим ремонт. А не бива да е така, защото тези части от апартамента или къщата ни са подложени най-много на неблагоприятните метеорологични условия, като влага, силно слънце и промяна на температурата.

Дори да не ви се вярва, цикличната промяна на времето и температурите причинява значителни топлинни деформации на настилката или основата под нея. Освен това е доста по-приятно вместо старата мозайка или изкъртени плочки да сложим нов гранитогрес.

Разбира се, ремонтът на терасата далеч не е най-чистата и приятна работа, защото вероятно ще трябва да включва и премахване на старата настилка, а това значи къртене и огромно количество прах и боклук. Ако ще сменяте и облицовате балкона с плочки, след като се премахне старата настилка, ако основата не е достатъчно равна, е необходимо да се направи изравнителна замазка. Чрез нея не само се подравнява, но й се дава необходимият наклон за оттичане на водата, което е изключително важно за тераса или балкон. В противен случай дъждовната вода ще се задържа по пода и това ще ви създаде изключително много затруднения.

За да се постигне по-добра хидроизолация, е препоръчително ъглите между етажната плоча и стените на тересата да се запълнят и скосят със специална хастарна мазилка. Не е лошо и ако на тези места влязат в употреба и специални уплътнителни ленти. За по-добра хидроизолация има и специални смеси, които се полагат след замазката.

След като приключим с тези процедури и след като площта изсъхне добре, може да лепим и керамичния ни под или облицовка. При полагане на лепилото то се нанася не само върху основата, но и върху гърба на всяка плочка, при това в плътен, равномерено дебел пласт.

Добре е да се знае, че при залепяне на плочи на по-големи тераси или балкони, трябва да се поставя и деформационна фуга, която се поставя на всеки 50 квадратни метра. Тя поема термичните движения на настилката.

След като се залепят плочките, се изчаква поне 24 часа, за да се втвърди добре лепилото. Едва след това може да се фугира. Добре е обаче да се знае, че ако времето е влажно или сте поставили повече лепило върху плочките, този период може да бъде и малко по-дълъг.

Важно е и да изберете подходящ материал за фугирането, защото за тераси и балкони са необходими специално предназначени материали, които издържат на атмосферните условия. Ако не се фугира добри или това стане с неподходяща смес, през фугите може да започне да прониква вода, а това от своя страна ще причини в сравнително кратки срокове отлепването на плочките.

Ако стените на терасата ви са боядисани, освежете ги с фасаген.

Може да приключите добре свършената работа, като вдъхнете живот на терасата, като я декорирате с един подходящ цветарник. Цветята и растенията обаче са само част от "озеленяването" на терасата.

Изкуствената трева също е идеален вариант, който да освежи балкона и да ви накара да прекарвате повече време навън. По магазините се продават на квадратен метър различни видове зелени настилки, имитиращи трева. Видовете се различават според височината на зелените снопчета и тяхната мекота. Ако сте готови да похарчите повече средства, балконът ви лесно може да се "засее" с райграс.

Не е толкова трудно да придадете един свеж и нов вид на терасата си, нали?

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата