Американски изследователи откриха нов, "забележително ефикасен" начин да създават стволови клетки, който може да се окаже алтернатива на използването на ембрионални клетки за лечение на болести, показа ново изследване, цитирано от АФП.
Новият метод не изисква рисковани генетични модификации и дава значителни терапевтични надежди, заяви водещият автор на изследването Дерик Роси от Харвардското медицинско изследване.
Изследователите не са променили постоянно генома, за да се получат протеиновите делители, които препрограмират възрастните клетки в стволови клетки.
Вместо това те са разработили изкуствено модифицирани РНК молекули, които не са се интегрирали в ДНК на клетката. За тяхна изненада са открили, че повтарящото се прилагане на модифицираното РНК е довело до превръщане на подложените на терапия клетки в стволови "със смайваща ефективност".
"Не очаквахме модифицираната РНК да работи толкова ефективно", признава Роси.
При изследването РНК е принудила стволовите клетки да се превърнат в мускулни клетки "без непосредствен риск от въвеждане на генетични мутации".
Технологията има широки потенциални приложения за изследванията, моделирането на болестите и регенеративната медицина. Изследването е публикувано в сайта Cell Stem Cell.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.