IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

ООН иска замразяване на проекти за борба с климатичните промени

Пратеници на повече от 200 страни се събраха в Нагоя

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

ООН трябва да наложи мораторуим върху геоинженерните проекти като изкуствени вулкани и схеми за засяване на облаците (за целите на борба с градушките - бел.ред.), предназначени за борба с климатичните промени, тъй като те могат да навредят на човечеството и природата, предаде Ройтерс, позовавайки се на природозащитни организации.

Рисковете могат да бъдат твърде големи, тъй като последиците от манипулирането на природата в широк мащаб не са съвсем добре изследвани, обясняват представители на "зелените" организации на конференцията по биоразнообразието в Нагоя.

Пратеници на повече от 200 страни са се събрали в японския град, за да обсъждат мерки за опазването на горите, реките и кораловите рифове.

Една от основните причини за бързите природни загуби са климатичните промени. Необходими са спешни мерки за ограничаване на глобалното затопляне с цел да се намали опасността от засушаване, наводнения и покачване на океанското ниво.

Някои страни гледат на скъпоструващите геоинженерни проекти като начин за контролиране на климатичните промени чрез намаляване на достигащата до Земята слънчева светлина и абсорбирането на излишните количества парникови газове, и особено на въглеродния диоксид.

"Абсолютно неуместно е няколко правителства от индустриалните страни да взимат решения за геоинженерните
проекти без подкрепата на останала част от света", казва Пат Муни от канадската организация Ей Ти Си Груп.

Ето и някои от предлаганите геоинженерни проекти:

- Фертилизация на океаните - големи водни площи се пръскат с желязо или други подхранващи вещества, за да се стимулира изкуствено растежа на фитопланктона, който поглъща въглеродния диоксид. Този метод обаче е вреден за рибите и други животни.

- Пръскането на морска вода в атмосферата, за да се увеличат отражателната способност и кондензацията на облаците и те да отразяват повече слънчева светлина обратно в космическото пространство.

- Поставянето на трилиони слънчеви рефлектори в космоса, за да се намали количеството на достигащата до Земята слънчева светлина.

- Изкуствени вулкани - в стратосферата се освобождават малки сулфатни частици или други материали, за да отразяват слънчевата светлина. По този начин се наподобява ефекта на мощно вулканично изригване.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата