Растенията и особено някои дървета пречистват по-добре въздуха от химически замърсители, отколкото учените са предполагали, предаде Ройтерс, позовавайки се на резултатите от проучване на специалисти от Националния център за атмосферни изследвания в САЩ.
"Растенията пречистват въздуха в много по-голяма степен, отколкото сме си представяли. Те активно поглъщат някои видове замърсители", казва Томас Карл от изследователския екип.
Учените отдавна знаят, че растенията поглъщат въглеродния диоксид. Досега обаче не им е било известно, че някои растения се справят много добре с усвояването на клас химикали, известни като органични летливи съединения.
Тези съставки, които могат да имат дълготрайно въздействие върху здравето и околната среда, се образуват в атмосферата от въглеводороди и други химикали, отделяни от естествени източници (растения) или в резултат на човешката дейност (автомобили, строителни материали).
Тъй като в комбинация с азотни оксиди органичните летливи съединения могат да образуват озон, те допринасят за белодробни възпаления и пристъпи на астма, обясняват специалисти от Американската белодробна асоциация.
Авторите на проучването са установили, че дърветата, които периодично сменят листата си, усвояват тези съединения четири пъти по-бързо, отколкото се е смятало досега.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.