Нов вид маймуна, която киха, когато вали, е открита в отдалечен северен район на Мианмар, съобщи Ройтерс.
Маймуната е дълга около 60 сантиметра, а дължината на опашката й е по-голяма от тази на тялото. Представителите на вида имат необичаен чип нос и са най-едрите чипоноси маймуни в света.
Малко се знае за навиците на черната маймуна с бяла брада. Местните твърдят, че тези животни се откриват лесно, тъй като кихат, когато вали дъжд.
За да се предпазят от влизането на вода в носа, маймуните прекарват дъждовните дни с глави, скрити между коленете.
Районът, обитаван от новооткрития вид маймуни, се простира върху площ от 270 квадратни километра. Причината чипоносите маймуни да останат неизвестни досега е, че хабитатът им десетилетия наред е бил недостъпен за човека.
Според учените популацията на чипоносите маймуни наброява между 260 и 330 индивида.
"Този вид е нов за науката. Необичайно е на толкова далечно място да бъдат открити маймуни, които не приличат на никои други в света.
Представителите на този вид се различават от чипоносите маймуни в Китай и Виетнам", казва Томас Гайсман, ръководител на изследването на специалисти от университета на Цюрих.
Изследователите смятат, че чипоносите маймуни, които кихат, когато вали, се числят към застрашен вид. Основните заплахи за тях са незаконното изсичане на горите, ловът, събирането на китайски билки и проект за строеж на язовир.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.