От световноизвестната Лаборатория за молекулярна биология в Кеймбридж идва новина, която може да преобърне с главата надолу досегашните представи за възможностите на човека да се бори с вирусите – най-жестоките убийци на хора, взимащи двойно повече жертви от рака всяка година.
Революционното откритие показва, че антителата, които се използват от организма за неутрализиране на външни обекти, всъщност могат да действат дори и когато вирусът успее да проникне в клетките. Досега се считаше, че веднъж попаднал там, той е неоткриваем и неуязвим както за имунната система, така и за множеството лекарства.
Този мит за вируса обаче е развенчан и вече има сериозни надежди, че пътят към разработване на нови, доста по-ефективни антивирусни лекарства ще бъде широко открит.
Учените от Кеймбридж закрепили антитела за вирус и го оставали да влезе в клетка. Наличието на антитела обаче веднага задействало ответна реакция от страна на протеина TRIM21.
В резултат защитният механизъм на клетката срещу нежелани "гости" започнал незабавна операция по отстраняването им. Повечето вируси били унищожени за по-малко от 2 часа, много преди да успеят да нанесат поражения.
Ще минат години, преди откритието да се превърне в ефективен лек срещу различни болести от обикновена настинка, през гастроентерит, до СПИН (причинен от ХИВ вируса). Но специалисти коментират, че може би работата на лаборантите в Кеймбридж ще даде необходимия импулс за успешна борба с един от най-големите бичове за човешкото здраве.