Всеки възрастен човек чува или чете средно на ден 100 500 думи. Това означава, че човешкият мозък всеки ден обработва близо 34 гигабайта информация, предаде радио Дойче веле.
Най-новите изследвания показват, че всеки пораснал човек чува или прочита средно по 100 500 думи на ден. Като под ден се подразбира времето, когато лицето е будно и е извън работното място.
Това само по себе си означава, че истинските цифри за чутите думи са далеч по-големи. По време на изследването професорът от Калифорнийския университет Роджър Бон се е опитал да разбере на какво количество информация е подложен ежедневно човекът, който се занимава с различни дейности вкъщи и извън дома си.
За да открие количеството информация, Бон е изучавал посещенията на кино, слушането на радио, телефонни разговори, четене на вестници, видео игри и сърфиране в интернет.
Той стигнал до заключението, че работата на мозъка е под силно напрежение и че на ден трябва да обработи над сто хиляди думи, което е близо 34 гигабайта информация.
Учените обаче са обезпокоени от това, защото смятат, че мозъкът ни е затрупан с информация, чийто поток може да влияе отрицателно на структурата на мозъка.
Известният британски учен Сюзан Гринфилд обяснява, че няколко пъти вече е предупреждавала, че популярните социални мрежи са вредни за развитието на мозъка при децата.
Професор Бон пък от своя страна твърди, че прекалената употреба на калкулатор без съмнение уврежда мозъка и че вниманието е разделено на кратки интервали, а то само по себе си се отразява зле, когато искаме да помислим задълбочено за някои неща.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.