IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Предишното глобално затопляне е било добро за горите

Промените са подобрили разнообразието на тропическите гори

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Данните от изследване на специалисти от САЩ показват, че преди близо 60 милиона години тропическите гори са процъфтявали при температури между 3 и 5 градуса по Целзий и нива на въглеродния диоксид 2,5 пъти по-високи от съвременните, съобщи "Сайънс дейли".

Това означава, че ефектът от климатичните промени върху тропическите гори може да не е неблагоприятен, както прогнозират учените.

Авторите на проучването от института "Смитсониън" за тропически изследвания са анализирали полени, уловени в скални
ядра и оголени скали.

Мострите са събрани от Колумбия и Венецуела и са се формирали преди, по време на и след рязко глобално затопляне, известно като Палеоцен-еоценски термален максимум. Това е едно от най-изявените климатични събития в историята на Земята, станало преди около 56,3 милиона години.

Тогава светът се е затоплил с между 3 и 5 градуса по Целзий, а нивата на въглеродния диоксид са се удвоили само за 10 000 години. Тези условия са се задържали през следващите 200 000 години.

При този климат новите растителни видове са еволюирали много по-бързо, отколкото са изчезнали старите. Тропическите гори са процъфтявали. Анализът на полени показва, че сред новите видове, които са се развили по това време, са растения от семействата на пасифлората и какаото.

"Удивително е, че съществуват толкова опасения за ефекта от парниковите газове върху тропическите гори. Въпреки това тези ужасяващи сценарии може и да се случат, ако повишаващите се температури доведат до по-чести и по-сериозни суши, каквито прогнозират учените", казва Клаус Уинтър от изследователския екип.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата