САЩ за втори път дадоха зелена светлина за клиничен опит с човешки ембрионни стволови клетки, съобщи АФП. Става въпрос за надеждна, но противоречива терапия, която този път ще бъде използвана срещу наследствено и необратимо увреждане на зрението у децата.
Американското управление за контрол на храните и лекарствата разреши на компанията "Адвансд сел текнолъджи" в Масачузетс да започне клинични опити върху 12 пациенти на възраст най-малко 18 години, засегнати от напреднала форма на болестта на Старгард, която е свързана с дегенериране на ретината.
През 2009 г. от управлението за първи път разрешиха на корпорацията "Джерон" да извърши клинични опити със своето експериментално лечение, базирано върху човешки ембрионни стволови клетки. То е предназначено за хора, които са парализирани вследствие на увреждане на костния им мозък. Този клиничен опит започна през октомври т.г.
Новият клиничен опит би трябвало за първи път да осигури лечение срещу болестта на Старгард, която се дължи на увреждане на ген и засяга най-вече деца на възраст между 7 и 12 години.
Това е една от най-често срещаните форми на детска слепота. В момента не съществува лечение срещу болестта на Старгард, припомни д-р Робърт Ланца от "Адвансд сел текнолъджи". С помощта на ембрионни стволови клетки може да се генерират неограничен брой клетки на пигментния епител на ретината.
Именно те умират първи при това заболяване и при други форми на дегенериране на макулата, които засягат хора, прехвърлили 60-те, допълни той.
Дегенерирането на макулата е сред най-често срещаните причини за слепота у възрастните хора.
Започването на този клиничен опит бележи нов важен етап за разработване на терапии, свързани с ембрионни стволови клетки, поясниха от компанията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.