Експериментално лекарство дава надежда за лечение при болест на Алцхаймер, информира научен екип от Института по неврологични заболявания в Сан Франциско. Терапията с препарата се разглежда като генна, тъй като се влияе върху количеството синтезирано от мозъка специфично вещество – невротрансмитера EphB2.
При изследванията си учените установяват, че при болните от Алцхаймер количеството на този невротрансмитер е ограничено или липсва. Особеното при него е, че поддържа способността на нервните клетки да предават сигнали помежду си и се свързва с амилоидните белтъци, като така елиминира натрупването им в мозъка. Известно е, че при болест на Алцхаймер се получава натрупване на амилоидни вещества в мозъка, което нарушава връзката между клетките и става причина за прогресивно отслабване на паметта.
Според изследователите от Сан Франциско увеличаването на нивото на EphB2 ще забави значително процесите на загубата на памет и ще предпази от някои негативни последствия при старческо слабоумие.
Засега успешно е завършил етапът на предклинично изпитване на терапията, предстои прилагането й върху доброволци.
В научните среди обаче се смята, че са необходими още изследвания за доказване на ползата от подобно лечение, заради по-обхватното влияние на болестта върху мозъка, чиято основна причина тепърва трябва да се открие и едва след това да се намери комплексно решение за лечението на болните.
Тежките симптоми на болестта на Алцхаймер и други форми на деменция се проявяват към 75-годишна възраст и се характеризират със сериозни нарушения на паметта и способностите на човека до невъзможност за разпознаване на собствените физиологични нужди. Заболяването обхваща висок процент от възрастното население по цял свят и проявява трайна тенденция към нарастване броя на засегнатите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.