Всеки пети човек в България има проблем с определен тип храни. Това е и причината днес лекари и специалисти да покажат новости в областта на медицинските изследвания за т.нар. хранителни непоносимости.
Преди около три години лекарите в САЩ са установили, че всеки четвърти човек в света страда от някаква хранителна непоносимост. Не става дума само за модата здравословно хранене, а за строго медицински показания.
Едно скорошно голямо проучване в САЩ, проведено от изследователи от Центъра "Джон Хопкинс" и Националния институт по здравеопазване отчитат, че 30% от американците заявяват, че имат хранителна алергия, но едва около 2,5% в действителност страдат от нея.
В по-голяма част от случаите хората страдат от хранителна непоносимост. Данните за България са подобни – всеки 5-ти човек има проблеми с определен тип храни.
Има най-различни видове хранителни непоносимости, но най-често срещаните са към хистамин, фруктоза, лактоза и глутен.
Един се чувства зле, като приема млечни продукти, друг страда от плодове, трети е лишен от удоволствието да изпие чаша хубаво червено вино с няколко парченца зряло швейцарско или италианско сирене.
Храните, които организмът ни не понася добре, може да предизвикат зачервяване, сърбеж, стомашни проблеми, но в крайна сметка водят и до по-сериозни симптоми като световъртеж, сърцебиене, главоболие.
Липсата на определени ензими възпрепятства нормалната химия на организма и води до невъзможността да се образуват серотонин и мелатонин, а оттам до депресия и безсъние. Както става ясно, необходимостта от лечение излиза извън рамките само на храненето.
Тази година, за първи път и у нас се заговори за проблема "хранителна непоносимост". Предстои откриването на специализирани кабинети, в които гастроентеролози ще правят съответните изследвания. В това отношение изпреварваме доста от европейските държави, в които това заболяване е все още непознато.
Подробности по темата, както и новият интернет портал "Хранителни непоносимости" www.neponosimosti.com, ще дадат проф. д-р Людмила Матева, ръководител клиника по гастроентерология в МБАЛ "Св. Иван Рилски" и доц. Даниела Попова, завеждащ клиника по метаболитно-ендокринни заболявания и диететика в УМБАЛ "Царица Йоанна-ИСУЛ".
Първият кабинет по хранителни непоносимости ще бъде открит в МБАЛ "Свети Иван Рилски".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.