IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Има надежда за пандите

Китайски учени направиха пробив в размножаването им

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Китайските учени направиха пробив в размножаването на пандите, което ще допринесе за увеличаване на числеността им, съобщи ВВС.

Проектът е иницииран още през 1963 г. от учените от изследователския център Ченду, където са били родени над 300 мечета.

Според еколозите броят на пандите в дивата природа не е повече от 2-3 хиляди, а още 40 хиляди живеят в резервати.

Популацията на черно-белите мечета продължава да намалява, нивото на раждаемост – също.
Видът е вписан в Червената книга на изчезващите животни и е символ на световния фонд за защита на дивата природа.

Въпреки усилията по спасяването на вида, задачата на учените и еколозите остава трудна. Причината е в сложния репродуктивен цикъл при пандите.

Репродуктивният период на самката е едва 72 часа, а самото оплождане може да стане в още по-късо време – 24 часа.

Тази особеност усложнява значително грижите, свързани с пандите. Специалистите провеждат изследвания всеки ден, за да установят нивото на хормоните на всяка една женска и да уцелят подходящия, за зачеване момент.

Друго банално препятствие е загубата на полово влечение у пандите.

Еколозите изпробват какви ли не начини да събудят сексуалното желание в тях. Те дори им давали виагра и им пускали еротични филми с участието на панди.

Дори палили ароматизирани пръчици с мирис на разгонена самка.
Но дори интересът да е събуден, трудно се стигало до осъществяване на полов акт.

Тук се проявявала третата пречка – прекалено малкият репродуктивен орган при мъжките панди. Тази тяхна особеност налага зачеването да става в специални пози.

Еколозите се опитват да помагат и в тази ситуация. Независимо че повечето мечета имат инстинкт, оказва се, че той сработва много слабо. Затова в крайна сметка често се прибягва до изкуствено оплождане.

В института Ченду са разработили и метод на „размяна на близнаците”. В повечето случаи пандите раждат подве мечета. Но физиологическите особености на организма не им позволяват да се грижат за повече от едно и те изоставят другото.

Затова веднага след раждането учените постаявт едно от новородените в инкубатор, а по-късно разменят мечето, като през това време слагат другото в инкубатора.

Тази операция е понижила смъртността сред новородените панди на 2%.

Според еколозите популацията на пандите е нараснала дотолкова, че да могат да бъдат пускани да живеят свободно в специални резервати, които вече се строят в съчуанските гори.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата