Учени откриха убедителни доказателства, че в порьозни скали дълбоко под морското дъно има голяма биологична общност, съобщи Сайънс дейли.
Микробите в този скрит свят са важен източник на разтворена органична материя в дълбоките океански води.
Откритието може коренно да промени идеите за океанския въглероден цикъл.
Учените, ръководени от Матю Маккарти от университета на Калифорния в Санта Крус, анализираха флуидите, излизащи от естествени отвори в морското дъно, както и от специално направен сондаж.
Резултатите им показват, че разтворените в тях вещества са синтезирани от микроби, живеещи в порьозни базалтови скари в земната кора под океана. Тези микроби са хемоаутотрофни, т.е. извличат енергия от химически реакции и са изцяло независими от слънчевата светлина.
Подобни микроби са откривани в океански седименти и хидротермални комини, от които изригва гореща вода. Идеята, че по-голяма биологическа общност може да живее в хабитати в по-студената горна земна кора, досега беше спорна.
Съществуването на "друга биосфера" под дъното на океана може да повлияе и за представата на астробиолозите за местата, където може да се търси живот в Слънчевата система.
Учените са открили доказателства за скритата микробна екосистема, като са анализирали въглеродни изотопи и тяхното съотношение.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.