При охлаждане на тялото до по-ниски температури от поддържаните основните температурни нива на организма е възможно да настъпи измръзване.
Измръзването е увреждане на външния слой на кожата и подлежащата тъкан. Получава се, когато организмът е изложен на ниски температури за продължителен период от време.
Всеки път, когато тялото е подложено на охлаждане, съществува риск от измръзване. Ето защо препоръчително е още при първите признаци да се вземат предпазни мерки.
Измръзването се характеризира с две основни категории симптоми: повърхностно и дълбоко измръзване.
Повърхностното измръзване засяга само кожата. Характеризира се с парене, сърбеж и вкочаненост, вследствие на което могат да възникнат сериозни здравословни проблеми.
Дълбокото измръзване засяга тъканите и включва няколко симптома:
– много блед вид на кожата по цялото тяло и лицето,
– подуване на засегнатите от измръзване части на тялото, на тези места кожата става твърда и леко желтеникава.
Как да действаме при измръзване?
– Никога не разтривайте засегнатите части на тялото, тъй като това може да доведе до дълбоки увреждания на тъканите в измръзналата област.
– Никога не затопляте рязко ръцете си. При измръзване първо ги увийте, за да се стоплят постепенно. Не поставяйте засегнатите части на тялото, най-често ръце и крака, под гореща вода или над отоплителен уред, тъй като това може да доведе до повторно измръзване, според специалисти.
– При съмнения за сериозно измръзване потърсете незабавна медицинска помощ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.