Според министъра на здравеопазването Стефан Константинов единственият възможен начин общопрактикуващите лекари да работят нощем и през празниците, е да им се дават финансови стимули.
Той присъства на церемония по валидирането на юбилейна пощенска картичка по повод 75-та годишнина на Спешната медицинска помощ в България.
"Спешните отделения в болниците се намаляват, тъй като в трийсет на сто от случаите не изпълняват спешна функция", каза министърът.
"Много често когато пациентите не успеят да намерят личния си лекар или не могат да получат обслужване в извънболничната помощ, отиват в спешните кабинети в болниците, но така разходите за лечебните заведения се покачват страшно много", посочи министър Константинов.
"През 2010 г. от всички случаи на обслужени пациентите в тези кабинети, едва 30 на сто са били спешни", каза той.
Според министъра спешна помощ трябва да се търси единствено при животозастрашаващи състояния като катастрофа или инфаркт.
"Общо взето хората знаят кога да потърсят линейка и кога да отидат в болница", добави той.
От следващата година при лека температура или настинка пациентът трябва да отиде при личния си лекар в дежурните кабинети в извънболничната помощ. Ако специалистът там не може да помогне, той ще пренасочи болния към спешна помощ, посочи министърът.
Според него това няма да доведе до прехвърляне от лекар на лекар и пациентите няма да бъдат връщани, ако отидат директно в болницата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.