Липопротеините с висока плътност в кръвта, известни като добър холестерол предпазват от развитие на болест на Алцхаймер, откриха американски учени от Института на колумбийския университет в Ню Йорк при ново научно изследване.
60% по-нисък е рискът от развитие на коварното заболяване при възрастните над 65 години, с високи нива на добър холестерол, в сравнение с хората с нисък показател.
Според научния екип добрият ефект на HDL липидите върху мозъка се наблюдава независимо дали високото ниво е постигнато чрез придържане към добър хранителен режим или терапия с медикаменти.
В изследването на д-р Кристиан Райц са включени 1130 души над 65 години, които в началото не показват признаци на проблеми с паметта. По време на проучването доброволците са подлагани на медицински, неврологични прегледи и невропсихологични тестове за диагностициране на първи признаци на болест на Алцхаймер, се описва в статия на Archives of Neurology.
В края на изследването екипът намира, че възрастните с високи нива на добър холестерол са най-малко склонни към заболяването. Подобна връзка между нивата на лошия холестерол и триглицеридите и риска мозъчното заболяване, водещо до старческо слабоумие, не се констатира.
Поддържането на високи нива на добър холестерол се препоръчва като профилактична мярка срещу сърдечносъдово заболяване от кардиолозите. Изследването на американския екип дава нови надежди за справяне на едно от най-разпространените заболявания сред възрастното население. 26 милиона души по света страдат от болест на Алцхаймер. Средствата, които се отделят за лечението й, възлизат на 604 билиона долара годишно.
HDL холестеролът може да се подобри чрез поддържане на подходящ хранителен режим, богат на омега-3 мастни киселини. Терапията с витамин В3 (ниацин) също дава ефективни резултати. Друга възможност за подобряване на нивото на HDL дава лечението с нов клас медикаменти, CETP инхибитори.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.