IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Ботаническите открития на отминаващата 2010

Гигантско дърво, отровен, но лековит патладжан, ослепителна орхидея...

Ботаническите открития на отминаващата 2010

Много нови животински видове бяха открити или преоткрити през изминалите 12 месеца. Растителният свят обаче също поднесе приятни изненади. Гигантско дърво, отровен, но все пак лековит патладжан, ослепителна орхидея, възкръснали растителни видове - това са само част от ботаническите открития на 2010 г., описани в доклад на Британското кралско ботаническо дружество, съобщава в. "Дейли телеграф".

През 2010 г. в Камерун беше открито дърво-великан, наречено Magnistipula multinervia. Дървото беше забелязано в най-затънтения край на дъждовните гори на камерунския национален парк Коруп. Този гигантски дървесен вид е толкова рядък, че въпреки щателното претърсване на района, от него бяха намерени само 4 представителя. Британски ботаници си дали сметка, че става дума за ново дърво, едва след като с помощта на екипировка за алпинизъм се изкатерили по стъблото му, високо близо 40 метра, и набрали цветове и плодове от него.

Див отровен патладжан, който от години се използва от местни африкански племена за лекуване на инфекции, в частност на гонорея, беше открит в Кения. Става дума за растение с необичайно дълги, жълти и островърхи плодове и с наситено тъмнолилави листа. То беше открито в горите на кенийския планински национален парк Абърдеър. Ботаниците се опитали да изсушат семена от растението, за да ги съхранят по-дълго и проучат, но те започнали да изпускат отвратителна миризма и след известно време на учените им призляло. Така те установили, че растението е отровно, но въпреки това местните племена го ползвали за лекарство. То е наречено Solanum phoxocarpum.

По време на експедиция в Мозамбик ботаници откриха нови паразитни видове на дивия тропически имел. Новите видове, наречени Helixanthera schizocalyx, растат в гъстите планини по склоновете на връх Мабу. Според ботаниците птиците изяждат плодовете на паразитните растения и после разпръскват семената из планинските склонове.

В южната виетнамска провинция Дак Лак беше открит нов вид орхидея. Тя беше намерена съвсем случайно от местен фермер, който я дал на експерт по орхидеите за анализ. Изяснило се, че става дума за нова орхидея от вида Дендробиум, кръстена даклакенски дендробиум (Dendrobium daklakense). Цветето има лъскави бели и оранжеви цветове и учените недоумяват как никой досега не го е открил.

Три нов вида диви ириси бяха открити из планинските склонове и долините на Източните Анди, в Боливия, и бяха кръстени съответно Mastigostyla torotoroensis, Mastigostyla chuquisacensis, Mastigostyla woodii. Първият ирис е със сини
цветове и се намира в националния парк Тороторо. Вторият беше открит сгушен в процепи между скалите и има светлосини цветове, осеяни с тъмни точици. Третият беше намерен само на две места. Той има издути синьо-лилави листа, разположени в края на бели стъбълца.

Ботаниците откриха и 14 нови вида палми в Мадагаскар, които нарекоха Мадагаскарски палми. Те бяха категоризирани към палмовото семейство Дипсис. Сред тях се открояваха палмата Dypsis dracaenoides (в превод от латински драконова палма дипсис), чиито листа са заострени, палмата Dypsis metallica (в превод от латински метална палма дипсис), отличаваща се с дебелите си стоманено синьо-сиви листа и палмата Dypsisgronophyllum (в превод от латински ерозирала палма дипсис), чиито листа са като разядени, сякаш са били дъвкани дълго време от животни или нахапани от насекоми.

Безспорно най-голяма изненада поднесе през 2010 г. крехко бяло цвете с големи зелени листа от японския растителен вид Парис. По принцип от този вид най-популярно е растението вранско око. Изненадата тази година обаче дойде от цветето Японски Парис (Paris japonica). Генетичен анализ на Японския Парис показа, че той има най-големия геном в света. Този геном е 50 пъти по-голям от човешкия. Ако си представим, че той бъде разпънат като лента в пространството, то тази лента ще се разпростре на 100 метра.

През 2010 г. беше преоткрит представител на растителен род от семейство ананасови. Става дума за Alcantarea hatschbachii, част от рода Alcantarea, кръстен на бразилския владетел Дон Педру ди Алкантара. Намереният през изминалата година нов стар член на рода е описан за първи път през 1975 г. в бразилския щат Минаш Жерайш. След това обаче растението беше смятано за изчезнало до тази година, когато при експедиция, то беше преоткрито. Според ботаниците прилепи, живеещи в района, играят голяма роля в опрашването на растението от семейство ананасови.
На британския вулканичен остров Възнесение в южната част на Атлантическия океан бяха открити отново 4 представителя на вида магданозена папрат (Anogramma ascensionis).

От 106 години насам гъбичният вид Urocystis primulicola, който буквално похищава семепроизводните органи на брашнестата иглика, се смяташе за безвъзвратно изгубен, но това лято той беше открит отново във Великобритания от британския ботаник Мартин Ейнуърт. Миналата година същият този ботаник откри отново и смятаната за изчезнала от 63 години гъбичка Puccinia libanotidis.

Ботаниците припомнят, че досега в ботаниката са описани около 300 000 растителни вида. Годишно учените откриват по още 2000 непознати вида. Смята се, че около 50 000 растителни вида все още чакат да бъдат намерени.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата