Африканските слонове не са един вид, както се мислеше досега, а два, съобщи Ройтерс, позовавайки се на американски и британски учени.
С методи на генетиката учените от Харвард, университета на Илинойс и университета на Йорк доказаха, че африканските саванни слонове и по-малките горски слонове са далечни братовчеди, разделили се преди 2 милиона до 7 милиона години.
За изследването учените сравниха генетичните кодове на съвременни слонове от Азия и Африка с ДНК от два изчезнали вида - вълнистия мамут и американския мастодон.
"Изненадващият резултат е, че горските и саванните слонове от Африка, които според някои са един вид, са толкова различни, колкото азиатските слонове и мамутите" - каза Дейвид Райх от Харвард.
Африканските горски и саванни слонове са много различни по размер. Саванният слон е е почти два пъти по-тежък и при раменете е висок около 3,5 м. Това е с 1 метър повече от ръста на горския слон. Въпреки това много учени мислеха, че двете популации са от един вид, защото се кръстосват и имат поколение.
Новото изследване обаче показа, че двата вида са се разделили приблизително по времето, когато това е станало и с азиатските слонове и вълнистите мамути.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.