„Наздраве!“ С този тост започва почерпката. И въпреки че алкохолът е субстанция, която е известно, че вреди на здравето, за да бъдем обективни, ще добавим, все пак зависи и от количеството консумиран алкохол, вида, качеството му и честотата на употребата му, защото се съобщава и за ползи от консумацията на умерени количества алкохол.
Рисковете за здравето, които се приписват на алкохола, се дължат на прекомерната му консумация, която уврежда черния дроб и причинява редица заболявания, включително и на сърцето. Препиването, било и инцидентно, води до оплаквания като главоболие, мускулни болки, умора, гадене и повръщане. При постоянна употреба на алкохол се увреждат редица жизненоважни органи.
Част от ефектите на поетия над умереното количество алкохол – посърнал, неприветлив и уморен вид на лицето, негативизъм, бързо остаряване...
Същевременно обаче алкохолът има и полезно за организма действие. Според множество изследвания се намира понижен риск от сърдечен пристъп и удар при умерена употреба на алкохол, в сравнение със случаите на злоупотреба и пълно въздържание. Дори здравните специалисти препоръчват пиенето на червено вино, бира и уиски по малко редовно.
Какво е допустимото количество на консумация на алкохол, това, което няма да навреди и се смята за умерено от експертите?
Здравословните количества:
Червено вино – чаша, бира – малка, ликьор чашка – за жените. И това количество умножено, но само по 2, за мъжете!
Естествено, пресмятането не е толкова лесно, защото трябва да се вземат предвид и различните по големина чаши, бутилки, дози, както и съдържанието на алкохол в отпускащата напитка.
Количеството алкохол в напитката зависи от степента на ферментация, технологията на производство, вида алкохол. От полза е следната таблица за допустимата умерена доза алкохол според вида напитка:
* 385 мл обикновена бира,
* 150 мл вино,
* 45 мл ликьор,
* 30 твърд алкохол
Естествено, количеството е различно за напитките, които са над стандартното алкохолно съдържание типично за вида.
По-добре по малко ежедневно, отколкото инцидентно повече!
Нека не се заблуждаваме и за следното. Ефектът върху организма от умерената консумация на алкохол всеки ден – в допустимите, изброени количества – не е равнозначен на изпиването на един път на допустимото количество общо за дните от седмицата, независимо че такъв не е консумиран в останалите дни. Безопасният ефект на алкохола се изчислява въз основа на способността на организма да го обработи и неутрализира негативните му ефекти. В този смисъл дори с изпиването на малко повече от допустимите количества алкохол вече се вреди на здравето, без значение че сме въздържатели по принцип.
Факт: При изследване на учени се установява, че употребяващите алкохол само веднъж седмично в по-големи количества от умерените са с повече коремни мастни натрупвания, отколкото пийващите си по питие всекидневно. А натрупването на масти в областта на корема по принцип, се смята за рисков фактор за сърдечносъдово заболяване.
По-високата консумация на алкохол води до сърдечна аритмия, която оказва негативно влияние върху сърдечната дейност да изпомпва кръвта и повишава риска от образуване на съсиреци и удар.
Ползите за здравето от премерената употреба на алкохол
В сериозни проучвания неведнъж се изтъква полезният ефект от консумацията на алкохол в умерени количества срещу кардиоваскуларни заболявания – редуцира се рискът от сърдечни пристъпи, исхемичен удар, периферно васкуларно заболяване...
Нещо повече, при изследванията се установява, че нивото на добрия HDL-холестерол нараства, което показва и по-нисък риск от коронарно сърдечно заболяване. Предполага се, че умерената консумация на алкохол има протективен ефект срещу инфаркт, тъй като спадат нивата на протеин, отговорен за образуването на съсиреци, и нараства концентрацията на ензим, който ги разтваря.
Други изследвания показват, че при умерената консумация на алкохол рискът от диабет тип 2 и болест на Алцхаймер е по-нисък в сравнение с въздържащите се.
Продължението очаквайте скоро.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.