IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Вдигаме заплатите в спешната помощ, обеща здравният министър

Константинов иска и паралелен достъп до специалист чрез доплащане

Вдигаме заплатите в спешната помощ, обеща здравният министър

"Недостигът на направления при специалист е защото досега той се извършваше изцяло по административен път, без никакъв елемент на пазарност, каза пред bTV здравният министър Стефан Константинов.

Пътят за решаване на този проблем е въвеждането на паралелен достъп до специалист чрез доплащане – който не иска да чака, може да си доплати част от прегледа, а останалата част да се покрие от здравните му вноски, които той така или иначе е плащал", каза той.

"Прегледът при специалист в момента струва 14,50 лв., а от догодина ще е 15,50 лв. Тези прегледи се изплащат изцяло от здравната каса и затова всички лекари се натискат да работят с касата. Лекарите нямат право да извършват прегледи над тази цена, ако работят със здравната каса", категоричен е Константинов.

По думите на здравния министър една от мерките, които трябва да се вземат, за да има повече линейки, е те да спрат да превозват пациенти за хемодиализа.

"Болниците или трябва да се оборудват с линейки, или да сключат договори със съответните транспортни фирми", смята Константинов.

По думите му освен недостиг на линейки, има и недостиг на персонал. "Защо се налагат материални стимулирания на служителите в края на годината, а не са раздадени в самите заплати? От следващата година ще се работи за повишение на възнагражденията на служителите в спешната помощ", категоричен е министърът.

"В държавата има един основен лимит, той се нарича бюджет. Оттам нататък той се разпределя – има си бюджет на министерството, има бюджет на касата и т.н. Няма ситуация, при която да се каже, че 100 души ще се лекуват, а 101-вият няма да може. Има Закон за спешната помощ, Закон за здравето, там е казано, че спешна помощ не може да се отказва", заяви Константинов.

Според него основният проблем е, че досега не е имало никакви критерии. "До момента плащането беше на преминал болен. Независимо дали е имал нужда или не – държавата плаща. Сега ще видим колко са преминавали, ще видим какво население се обслужва в съответните общини и т.н.

"Допустимата възраст за ин витро процедурите трябва да се увеличи до 50 години, а не да е 43 години, както е в момента. В момента дори срещу заплащане е забранено да се правят такива процедури на жени над 43 години. Държавата обаче ще плаща процедурата само на жените, които са до 43-годишна възраст", каза още министърът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата