Д-р Ангел Кунчев от 20 години работи в областта на надзора на заразните болести. Завършва Медицински институт, Пловдив през 1985 г. Практикува като епидемиолог в дирекция "Противоепидемичен контрол" към ХЕИ, Хасково. Неколкократно работи като временен експерт на СЗО. Член е на Форума на съветниците на Европейския център по превенция и контрол върху заразните болести, със седалище Стокхолм. По настоящем е началник на отдел „Надзор на заразните болести“ към Министерство на здравеопазването.
Очаква се нова вълна на грип през януари у нас. Защо?
През късните есенни месеци на 2010 г., наистина заболеваемостта от респираторни инфекции се вдигна високо, на два пъти в различен период, но причинителите не бяха грипни вируси, а респираторни вируси. Притеснително беше, че някои райони в страната бяха на границата на епидемичните стойности, което е характерно само за грипните вируси. Но според изследванията, проведени от специалисти, се оказа, че при едната вълна у нас, причината е респираторен синцитиален вирус. Той дава при децата доста тежка клиника, с констрикция, с остра, суха и лаеща кашлица.
През есенно-зимния сезон нормално минават по няколко вълни на различни респираторни вируси. Те са много и разнообразни, има повече от десетки видове. В тази група попадат и грипните вируси.
Всяка година грипът у нас се появява през януари, с много малки изключения. Според статистиката от последните 20 години, е имало 2-3 епидемии извън този период. Имаше случай на ранно появяване – октомври месец, както и на изключително късно появяване – края на април-началото на май месец. Но в 95% от случаите най-често времето на поява на грипните епидемии в северното полукълбо са през януари-февруари.
С какво другите респираторни вирусни инфекции се различават от грипа?
Различават се в две отношения – първо, че никога не могат да стигнат размерите на заболеваемост, до каквито нива достига грипната епидемия. После, различават и по клинична картина.
Респираторните вируси засягат най-вече горните дихателни пътища като остри респираторни заболявания, проявява се хрема, температурата не е чак толкова висока.
Докато грипът засяга организма по-сериозно, общото състояние е по-тежко. Главоболието е силно представено. Налице е адинамия, хората почти не са в състояние да ходят на работа, специалистите не го и препоръчваме, защото правят много контакти. А и заболеваемостта толкова рязко се вдига, че трудно може да се oбърка с друго заболяване.
Откъде тръгва тази година грипната вълнà?
Обикновено вълната започва в Западна Европа. Тази година стартира от Централна Англия, след това се разпространи в Норвегия, Франция и освен тях, в момента с най-висока заболеваемост са и Ирландия, Португалия и Испания. Постепенно ще се разпространява и на други места.
Има ли начини да подсилим имунитета си, за да избегнем евентуално разболяване или поне то да бъде в по-лека форма?
По-скоро второто. При въздушно-капкова инфекция като грипа, морбилито, с висок контагиозен индекс, каквито и мерки да предприеме човек за укрепване на имунитета, не може да получи гаранция, че няма да се разболее при среща с вируса. В миналото са правени такива опити и в островни държави са спирали самолетни полети, с оглед да се предпази населението от заболяването, но този механизъм никога не е работил ефективно. Максимумът, който може да се постигне, е да се забави разпространението на вируса с 2-3 седмици.
Достатъчно е на 10 метра от вас някой да кихне или да се изкашля и заразата вече е напълно възможна. Не е толкова фатално, ако един млад и здрав организъм изкара грип с температура и главоболие 3-4 дни.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.