IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Как да повлияем на поведението на другия

Невролингвистично програмиране – да отвориш ума си

Как да повлияем на поведението на другия

Невролингвистичното програмиране предлага метод да се разбере какво е провокирало дадено действие на определена личност или дори група хора в процеса на общуване. От друга страна, невролингвистиката търси по какъв начин може да се повлияе поведението на другия, така че това да е от полза за комуникацията и взаимоотношенията.

Самото понятие невролингвистично програмиране и неговите основни принципи са формулирани през 1973 г. от американските учени Джон Гриндер, Грегъри Бейтсон, по-късно от популярния днес Ричърд Бендлър.

Основният принцип в НЛП е моделирането. Това означава, че преди да се пристъпи към действие, е необходимо да се програмира, предвиди поведението на срещуположната страна. Моделирането преминава през няколко етапа:

* наблюдение на поведението на другия и неговото разбиране;
* изучаване на неговия модел на поведение;
* отсейване на определени фактори, навици и принципи, които играят второстепенна роля в контактуването с този човек;
* изграждане на стратегия на двойника, т.е. копирате модела на поведение на тази личност, за да се постигнат аналогични на неговите резултати или откриване на „слабо звено“, благодарение на което могат да се неутрализират дадени прояви.

 Условно казано системата на НЛП се основава на убеждението, че не толкова начинът, по който човек възприема света, въздейства върху мислите, реакциите и поведението му, колкото обратното. Това означава че, ако искате да получите нещо от даден човек, не е необходимо да вниквате в неговите възгледи за живота и ценностна система, а е достатъчно да го стимулирате на действията, от които имате интерес.

Естествено подобен род знания и умения са полезни във всички сфери на живота, тъй като във всички тях се предполага общуване между хората, включително и за целите на медицинско лечение на неврози и други психични състояния. За момента НЛП е най-разпространено в сферата на бизнеса и при общуването с противоположния пол.

НЛП има много последователи и противници. Много специалисти се изказват против направлението, използването на неговите практически принципи на невролингвистично програмиране, теорията му. От една страна се говори, че липсва научна база, с аргумента, че тази система няма категорично доказани основи в психологията, в лингвистиката, нито в сферата, която изучава особеностите на биохимичните и физиологични реакции.

Разглежда се дори морално-етичният аспект на НЛП, който реално представлява начин фино да се манипулира човешкото поведение.

От друга страна тази теза се контрира с факта, че НЛП дава наистина значителни резултати на практика. Не случайно поддръжници на системата са представители на бизнес класата и хората, които държат на пълноценните личностни взаимоотношения.

Още здравни новини

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата