Британските учени стигнаха до извода, че въпреки препоръките на Световната здравна организация (СЗО), бебетата трябва да се захранват преди навършването на шестия месец.
През 2001 г. СЗО публикува своите препоръки относно кърменето и захранването на децата, в които се казва, че до шестия месец най-добрата храна за тях е майчиното мляко без каквито и да било други добавки.
САЩ, бившите съветски републики и 65% от страните в ЕС отказаха да приемат тези препоръки. Във Великобритания обаче те действат.
Експерти от университетския колеж в Лондон, както и от Единбургския и Бирмингамския университет предлагат захранването на бебетата да става на четвъртия месец след раждането.
В материала, публикуван в British Medical Journal, се казва, че това ще понижи риска от хранителни алергии, както и дефицита на желязо при бебетата.
В същото време британските педиатри споделят мнението, че в развиващите се страни, където чистата питейна вода и безопасните хранителни продукти не са достъпни за всички, препоръките на СЗО са най-рационални.
Това се потвърждава от доказаният факт, че кърменето до шестия месец понижава вероятността от развитие на инфекциозни заболявания и забавяне в развитието.
Съгласно резултатите от 33 проучвания, извършени от британските специалисти, няма сериозни причини, които да пречат бебетата да се захранват още след четвъртия месец.
Американският опит сочи, че въвеждането на друга храна след шестмесечна възраст повишава риска от анемия, а според шведските учени – риска от непоносимост към глутена.
От министерството на здравеопазването на Великобритания критикуват доклада и са на мнение, че твърденията относно недостатъчната хранителна ценност на майчиното мляко са неоснователни, ретроградни и лобират за интересите на производителите на бебешки храни.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.