Учени от САЩ са открили източник в мозъка, отговорен за пристрастяването към никотина, пише в. "Дейли експрес".
Откритието ще доведе до нови методи за подпомагане на пушачите да се откажат от вредния навик.
Цигарите отнемат живота на близо пет милиона души всяка година и са отговорни за почти десет процента от смъртните случи при възрастните, като 90% от тях се дължат на рак на белите дробове.
В експерименти с мишки и плъхове специалисти от института "Скрипс" във Флорида са изследвали функциите на ген, известен като CHRNA5, чиято роля в пристрастяването към никотина е идентифицирана при предишни проучвания.
Въпросният ген контролира рецептор – входен пункт на повърхността на мозъчните клетки, който реагира на никотиновите молекули.
Учените са установили, че с нормална версия на този ген всяка доза никотин над минималната изпраща послание в мозъка, което гласи: "Спри да консумираш!" По-големите количества предизвикват усещането за отвращение.
Ефектът обаче е различен, когато малка част от рецептора – подединица, известна като алфа5, е отстранена. Негативното послание така и не се изпраща до мозъка, в резултат на което гризачите не могат да се наситят на никотина, въпреки че в организма им веществото е достигнало критични нива.
Подобен сценарий се наблюдава и при някои хора с генетични изменения, които влияят върху функциите на алфа5 подединицата.
Никотинът – основното пристрастяващо вещество в цигарения дим, действа в мозъка, като стимулира протеини, известни като никотинови ацетилхолинови рецептори.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.