Новите случаи на рак в страната се увеличават, показват последните данни на Националния раков регистър, представени днес в Министерството на здравеопазването по повод Световния ден за борба срещу рака.
Статистиката в България
При жените най-чест е ракът на гърдата (22,8% от всички злокачествени тумори), а при мъжете – ракът на белия дроб (18,5% от всички злокачествени тумори).
Тревожни са и прогнозните данни за тази година: 4020 нови случая с рак на белия дроб, 3970 с рак на гърдата, 4980 с колоректален карцином, 1790 с рак на простатата, 1230 с рак на маточната шийка, 4690 със злокачествени тумори на кожата.
Най-висока е заболеваемостта от рак при хора над 65-годишна възраст, но в последните години ракът засяга все по-млади хора, каза Надя Димитрова, ръководител на Националния раков регистър.
Разпространение по света
По данни на Световната здравна организация (СЗО) всяка година в света се диагностицират около 12 милиона души със злокачествен рак, а всеки ден умират около 20 000 души.
„Ако не се вземат драстични мерки, се очаква през 2050 г. новозаболелите в световен мащаб да са около 27 милиона души, а починалите – 17,5 милиона души“, каза Надя Димитрова.
По отношение на профилактиката с най-голямо значение са тютюнопушенето, наднорменото тегло, нерационалното хранене и заседналият начин на живот, на които се дължат над 60% от случаите със злокачествени заболявания.
В Европа злокачествените заболявания са на второ място по значимост (след сърдечносъдовите) с около 3 млн. нови случая и 1,7 милиона починали годишно.
Тютюнопушенето като рисков фактор
Цигарите са сред най-рисковите фактори за заболяването от рак. Активното или пасивно тютюнопушене може да причини рак в устната кухина, носа и гърлото, ларинкса, трахеята, езофагуса, белия дроб, стомаха, панкреаса, бъбреците и уретера, пикочния мехур, маточната шийка, костния мозък и кръвта.
Употребата на тютюневи изделия е причината всяка година по причина рак да има 1,5 милиона умирания. Рискът за непушач да заболее от рак на белия дроб например е с 20-30% по-голям, ако живее с пушач.
В цигарите се съдържат 46 канцерогенни вещества. Освен това дори 5 години след спиране на цигарите вероятността човек да се заболее от рак намалява едва наполовина.
Ролята на профилактиката
Причина за поява на рака са вследствие както на външни (тютюнопушене, химикали, радиация, инфекции), така и вътрешни фактори (наследственост, хормони, състояние на имунната система, придобити мутации и др.).
Някои видове рак могат да бъдат избегнати чрез отстраняване на рисковите фактори – тютюнопушене (рак на белия дроб), инфекции (рак на маточната шийка), ултравиолетова радиация (злокачествени тумори на кожа) и др.
Други видове рак могат да бъдат успешно излекувани, ако измененията се открият в много ранен стадий (когато все още няма изявени симптоми) при профилактични прегледи или при скрининг – рак на гърдата, на маточната шийка, на дебелото черво и др.
Повече от една трета от смъртните случаи от рак по света могат да бъдат предотвратени чрез намаляване на тютюнопушенето и употребата на алкохол, профилактика на затлъстяването, приложение на ваксини, насърчаване на здравословното хранене и повишаване на физическата активност.
От понеделник (7 февруари) в продължение на седмица в Националната онкологична болница в София ще преглеждат безплатно за рак на гърдата и гинекологични прегледи при жените и за рак на простатата при мъжете
Записването ще става на регистратурата на болницата, съобщи директорът на лечебното заведение Здравка Валерианова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.