Хиляди хора могат да бъдат спасени от най-честата причина за слепота при възрастните - дегенерацията на макулата, след като учени от САЩ са открили какво я предизвиква, съобщава BBC, позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър".
Авторите на проучването от университета на Кентъки са установили, че при страдащите от възрастово обусловена
дегенерация на макулата недостигът на защитен ензим в окото, известен като DICER1, води до отслабване на зрението.
Клинични изпитания на лекарства, стимулиращи въпросния ензим, ще започнат още тази година. Откритието дава надежда на хиляди хора, че състоянието може да бъде овладяно, преди да доведе до почти пълна загуба на зрението.
Дегенерацията на макулата има две форми - суха и мокра. Макулата представлява част от окото, разположена в центъра на ретината и отговаря за фините детайли в централното зрително поле. С прогресирането на заболяването централното зрение отслабва и затруднява дейности като четене, шофиране и разпознаване на хора.
Дегенерацията на макулата засяга един на 50 души над 50-годишна възраст и един на 5 души над 85 години. Смята се, че сред рисковите фактори за заболяването са тютюнопушенето, високото кръвно налягане и фамилната обремененост.
В рамките на настоящето изследване специалистите са открили, че активността на ензима DICER1 е значително понижена при хора, страдащи от суха форма на дегенерация на макулата. Лабораторни експерименти с мишки са показали, че намалената експресия на ензима е свързана с отлагането на токсични молекули, известни като Alu РНК, които унищожават клетките в ретината. Ензимът DICER1 е необходим, за да разрушава токсичните Alu РНК.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.