Мъжете се депресират по-рядко
Мъжете не се притесняват и са по-склонни да назоват точно състоянието си в сравнение с жените, което намалява риска от депресия. Когато са депресирани, не се затварят в себе си, а стават раздразнителни, гневни и неспокойни.
Всеки може да се депресира
Депресията може да се появи при всеки човек без значение от етноса, към който принадлежи, работата или интересите му. Състоянието е два пъти по-често срещано при жените, отколкото при мъжете, но жените са много по-склонни да потърсят помощ, за да преодолеят депресията. Тя може да се развие изведнъж и във всяка една възраст.
Депресивното състояние може да се задълбочи постепенно
Когато лошото настроение, ниското самочувствие и липсата на желание се превърнат в ежедневие и когато не се изпитва притеснение от това, е възможно да настъпва депресия. Този вид се развива бавно, стадият е наричан още дистимия.
Дистимията е по-слабо изразена депресия. Може да продължи с години като хронично неразположение, което бавно подронва кариерата и отношението с хората.
Депресията имитира деменцията
При по-възрастни хора депресия може да бъде основната причина за проблеми с паметта, объркване, а понякога неяснота и заблуда. Някои лекари могат да объркат тези симптоми с деменция или да ги отдадат на възрастта.
Положителното мислене помага
Когнитивна поведенческа терапия има доказан ефект за преодоляване на депресия. Различните позитивни начини на мислене и поведение дават положителен резултат. Терапията, която акцентира вниманието върху промяна на отрицателната нагласа и мислене, може да се прилага съпроводена с медикаментозно лечение или самостоятелно.
Медитацията помага
Редица проучвания сочат, че редовните и интензивни упражнения на мисленето могат да намалят депресията. Медитацията се прилага и в домашни условия, но при депресивно състояние за предпочитане е да се практикува в група, поради факта, че тогава се упражняват и социални комуникации, които сами по себе си също имат благотворен ефект върху самочувствието.