За по-голяма ефективност на работата трябва да се правят чести кратки почивки.
По-този начин се превключва вниманието, благодарение на което рязко се повишава внимателността и концентрацията, необходими за изпълнението на задачите, съобщи РИА Новости.
Учените от университета в Илинойс работили над твърдението, че способността на човек продължително време да бъде съсредоточен е ограничен ресурс и с времето се проработва.
Според тях обаче понижаването на ефективността в работата възниква от това, че човек престава да й обръща внимание, докато интересът към заобикалящата ни среда остава същия.
В хода на проучването на 84 доброволци било предложено да преминат тест, състоящ се от еднообразни задачи.
Участниците в теста били разделени на четири групи.
Първата трябвало да мине теста без прекъсване в рамките на един час. На участниците във втората и третата група било предложено да запомнят четири цифри, и по време на попълването на теста да следят появата им на монитора.
На четвъртата група също показали цифри, но доброволците не били предупредени за тяхното значение.
В крайна сметка групата, чието внимание било отвлечено два пъти с появата на цифрите се правила с теста най-добре и без загуба на концентрация.
Според учените това означава, че мозъкът е създаден така че да проследява промените, а постоянното внимание към един и същ обект му вреди.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.