До 6 март 2011 г. можете да гласувате за конкурса „Европейско дърво на годината”.
600-годишният чинар в Гърмен е дървото, с което ние участваме в надпреварата. Конкуренцията е доста сериозна – два чинара (от България и Унгария), два дъба (от Чехия и Словакия) и липа от Румъния.
Възрастта и външният вид не са единственото забележително нещо около тези дървета – те също имат забележителни истории.
Гърменският чинар е гордостта на селото. Издигащ се величествено в центъра му със своите 24 метра височина и 10,50 метра обиколка, много поколения деца са израснали, катерейки се по клоните му.
В ствола на дървото има огромна хралупа. Легендата разказва, че по време на робството еничарите се опитвали да изгорят чинара, но въпреки многото им опити не са успели. Огънят постоянно е загасвал, успял е само да прогори хралупата, която не е могла да зарасне.
"Хората от селата или градовете, където тези дървета растат, ги ценят много и ги смятат за символи на своето населено място. Видно е, че те са част от ежедневния обществен живот с всичките събития, празници, сватби и концерти, които се организират под сянката им всеки ден", обяснява Хана Рамбушкова от Фондация „Партньорство”, организатор на конкурса.
"През 2011-а ние ще организираме конкурса за десета поредна година. Той е много популярен в Чехия, всяка година близо 50 хиляди човека гласуват в него. Затова решихме да разпространим идеята и в други европейски държави", казва Рамбушкова и добавя, че следващата година към конкурса ще се присъединят също Франция, Ирландия и Полша.
Загубата на биоразнообразие е един от най-сериозните глобални проблеми в днешния свят. Най-мащабните негативни промени засягат тропиците, също вече и Европа.
Конкурсът е организиран от Фондация „Партньорство” – Чехия, съвместно с Държавния фонд за опазване на околната среда и Министерството на околната среда на Република Чехия.
Тук можете да гласувате за конкурса
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.