IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Въздухът у дома по-опасен от градския?

Понякога вдишваме много вредни частици и вещества

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Ясно ни е, когато въздухът навън е замърсен – това се дължи на уличния трафик или промишлена зона. Оказва се обаче, че въздухът у дома може да е по-вреден, отколкото този навън.

В затворените помещения въздухът също може да съдържа олово от проникналите замърсители отвън. Освен това в него се намират формалдехид, радон и летливи химикали, съдържащи се в почистващите препарати.

Освен това има и твърди частици домашен прах, които включват екстременти на насекоми, акари, мухъл.

Вследствие на дългогодишното вдишване на замърсения домашен въздух могат да се развият най-вече алергични заболявания и астма.

Доброто уплътняване на съвременните жилища са причина за задържане на замърсителите във въздуха вътре много повече от преди. Това задължително налага често проветряване.

Честото хигиенизиране

Натрупаните с годините различни химични вещества и алергени в жилището могат да се отстранят успешно с прахосмукачка с филтър, включително и бром, огнеупорни химикали, полен и олово. Макар и ограничено, съдържанието на олово в прахта е токсично за организма ни - вреди на мозъчната дейност, централната нервна система и бъбреците.

Препоръчително е да се отделя повече внимание на ръбовете, стените, килимите и меката мебел при почистването и филтърът на прахосмукачката да се сменя редовно.

Влажност

Влажността влияе на степента на разпространение на алергените в помещенията. Ето защото желателно е тя да е около 30-50%. По-високата степен на влажност води до поява на плесен и мухъл у дома. Те отделят спори във въздуха, които също вредят на здравето ни. Акарите се размножават много повече при висока влажност.

Използването на климатик и средства за отопление, които изсушават въздуха е добър вариант за намаляване на влажността на въздуха през студения период.

Задължително е филтърът на климатика да се сменя редовно според указанията на уреда. В противен случай той създава условия за разпространение на натрупалите се микроорганизми.

Проверка за радон

Радонът е радиоактивен химичен елемент, който може да се намери, както в старо, така и в ново жилище. Представлява газ без цвят и мирис. Повишава риска от рак на белите дробове.

Радонът се получава от естествения разпад на уран. Открит e в почти всички видове почви. В дома може също да се озове.

Тестът за наличие на радон в дома е евтин, лесен и бърз. Ако той се окаже положителен, трябва да се прибегне до специалното отстраняване на вредния газ.

Ароматите

Приятният и освежаващ аромат в жилището, получен с помощта на ароматизатори, омекотители и почистващи препарати, всъщност е вреден за здравето. Голяма част от ароматите са получени от петролни продукти без да бъдат тествани за вредата им при вдишване.

Фталатите са група химични вещества, естери на фталовата киселина, които се използват често за ароматизиране на препарати и освежители, но главно за подобряване гъвкавостта на пластмасата.

Почистващите препарати могат да бъдат заместени със сок от лимон, оцет, сода за хляб, а зелените растения у дома почистват въздуха и усвояват химичните замърсители, освободени от синтетичните материали.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Здраве
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата