През последните 20 години черната мида във Варненския залив все повече намалява, но ролята й на естествен филтър на морската вода е поета от вид малък рак, който живее на дъното, каза днес във Варна ст.н.с. д-р Ценка Консулова от Института по океанология към БАН.
На работна среща, посветена екологичните пробреми на Варненския залив, тя представи резултатите от двугодишен проект за изследване на българското и украинското крайбрежие. Финансирането на проучванията - 70 хиляди лева, са осигурени от фонда "Научни изследвания".
Новата роля на малките рачета като биофилтър е донякъде изненада, посочи Консулова. Тя допълни, че наблюденията показват, че рапаните в залива стават все по-дребни. Учените обаче отхвърлят идеята за човешка намеса за премахването на хищните охлюви.
Във Варненския залив институтът има 15 станции, чрез които се следи екосистемата, обясни Консулова. По думите й има лабилна тенденция за подобряване състоянието на залива, но все още има зони, които са в лошо и много лошо състояние.
От замърсяванията най-зле са повлияни централните части на акваторията, които са тинести, обясни Консулова. По думите й учените ще направят предложение до министерството на околната среда и водите да се започнат изследвания на дъното, за да се придобия точна представа за състоянието на екосистемите.
Позицията на Консулова е, че в тинята е необходимо да се пуснат т.нар. студени мини - бетонни блокове, върху които постепенно ще заживеят различни организми.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.