Данните от ново изследване могат да помогнат за по-доброто разбиране на проблема със заекването, пресъздаден от Колин Фърт в номинирания за "Оскар" филм "Речта на краля".
Специалисти от САЩ са установили, че човек може да заеква не заради нервност или травма в детството, а по генетични причини, съобщи Telegraph.
Авторите на проучването от Националния институт по глухота и други комуникационни разстройство са открили, че предадени по наследство мутирали гени влияят върху способността на мозъка да контролира гласовите мускули, в резултат на което се появява заекване.
Откритието може да доведе до нови терапии и лекарства за справянето с проблема.
Специалистите са направили откритието, след като изследвали семейства, в които заекването изглежда се предава по наследство.
Впоследствие мутирали човешки гени са били имплантирани в гризачи, за да се изследва как те увреждат мозъка.
"Тези гени взаимодействат с мозъчните функции, което ни навежда на мисълта, че заекването е физиологично. Мозъкът освен това изглежда различно при заекващи хора", казва Денис Дрейна от изследователския екип.
Учените са открили три генни варианта - GNPTAB, GNPTG, NAGPA - при хора със заекване. Те са особено изобилни в частите от мозъка, контролиращи мускулите.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.