Най-рисковите професии упражняват миньори, металурзи, шофьори, багеристи, стругари, шивачки, както и работещите в здравеопазването и образованието, допълни тя. Професионалните заболявания, от които страдат най-често работещите в тези области, са на опорно-двигателния апарат, периферната нервна система, вибрационна болест, увреждания на слуха и на белия дроб, добави доц. Цачева.
Заболяване, което все още не е вписано в регистъра на професионалните, но може да бъде класифицирано като такова, са симптомите и оплакванията, които получават хората, работещи в продължение на над 4 часа с компютър, обясни тя.
При подобно натоварване се появяват сълзене в очите, обща умора, главоболие. Увеличава се броят на младите хора с доказани професионални заболявания. По думите на Цачева професионалното заболяване се проявява все по-рано - между 5 и 10 год. след започване на работа.
През последните години тези заболявания често засягат най-активното и трудоспособно население, което води до загуба на човешки, трудови и финансови ресурси, допълни тя. Вероятно е голям делът на скритата професионална заболяемост, обясни експертът. По думите й работещите не декларират болестта си поради страх от уволнение.
Доказването на професионално заболяване се извършва чрез клинични изследвания на пациента, но те не се плащат от Националната здравноосигурителна каса. Направления за такива безплатни изследвания могат да се получат от териториалните експертно-лекарски комисии.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.