Учени откриха механизъм, който обяснява защо неправилният хранителен режим по време на бременност повишава риска от развитие на диабет в по-напреднала възраст.
Небалансираното хранене на майката води до „заглушаване“ на ген, свързан с производството на инсулин при детето.
Смята се, че генът Hnf4a играе роля в развитието на панкреаса и производството на инсулин.
Учените констатират, че нездравословното хранене на бъдещата майка застрашава дългосрочното функциониране на гените на детето.
На експериментално ниво при дефицитно на протеини хранене се установяват високи нива на диабет тип 2 в поколението, пояснява д-р Сюзън Озан от Университета в Кеймбридж, ръководител на изследването. Оказва се, че генът Hnf4a се „заглушава“ или "изключва" с възрастта. Предполага се, че това е свързано с храненето на майката. "Отпадането" на гена води до риск от развитие на диабет.
Необходими са още изследвания, за да се установи дали храните с високо съдържание на мазнини или други небалансирани режими имат сходни последици, уточнява научният екип.
Диабет тип 2 често се свързва със затлъстяването, въпреки че няколко наследствени гени, също са свързани със заболяването.
Изследването е фокусирано върху така наречените епигенетични механизми, направляващи поведението на гените. Други изследвания показват, че промените се предават на следващите поколения без изменения на ДНК.
„Чрез епигенетичната и молекулярната биология изследването разкрива как привидно незначителни промени в клетките в най-ранните етапи на развитие на плода оказват влияние по-късно върху здравето на възрастния индивид.“, казва биологът проф. Дъглас Кел.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.