Около 45 минути лек сън следобед помага за регулиране на кръвното налягане, смятат американски учени. Според тях дрямката подобрява здравето на сърцето, особено в случаите, когато сънят през нощта не е достатъчен.
Теорията на експертите е, че краткият сън е изпитан метод, който помага да се отпуснем и да релаксираме. Подобно разтоварване е сигурен начин за намаляване на кръвното налягане.
Следобедната почивка се отразява благоприятно и на мозъка. Учените от Университета в Калифорния отчитат, че хората, които спят по 90 минути през деня, се справят много по-добре на тестови задачи, отколкото тези, които остават будни през целия ден.
Според тях, мозъкът използва „откраднатите“ минути почивка, за да си помогне за обработването на информация и прехвърлянето й в тази част на мозъка, в която отговаря за дългосрочната памет. По този начин в краткосрочната памет се създава „пространство“ за постъпване на нова информация.
Дори без да се изпада в сън, спокойната почивка успокоява ума. Шестминутното дремване е достатъчно за ефективно обработване на спомените. При дрямка от 20 минути, вече се преминава през първите два етапа от цикъла на съня и се забавя сърдечната честота. Ефектът след това - засилване на концентрацията и подобряване на настроението.
40-минутният сън през деня е решение за дните, когато нощният е недостатъчен, особено при работа, изискваща висока концентрация.
Алармата е необходима, тъй като ако следобедният сън продължи повече от 45 минути, има риск от изпадане в дълбок сън. При събуждане в дълбоката фаза на съня остава чувство на дезориентацията и умора.
За да бъде дрямката действително ободряваща, трябва да се избере и точното време. По-ранната почивка през деня затруднява пълноценното отпускане и постигане на дрямка. Сънят по-късно следобед води пък до проблеми със заспиването за през нощта.