35 вида лекарства, които не се внасят у нас през последните 4 години, отново ще бъдат достъпни за българските пациенти, съобщиха от Министерството на здравеопазването.
Медикаментите са за лечение на онкологични, хематологични, сърдечно-съдови заболявания, епилепсия, отравяния и др.
Основната причина за липсата на тези медикаменти в страната ни е отсъствието на търговски интерес от страна на фармацевтичните фирми заради малките количества, които са нужни за лечението на пациентите.
По данни на националните консултанти у нас нуждите на година от подобни медикаменти варират от 20-30 опаковки до 3-4 хиляди.
Част от тези лекарства изобщо не са регистрирани, а други са разрешени за употреба у нас, но никой не ги доставя. Това пък кара пациентите от години сами да търсят начин да се снабдяват с медикаментите от други страни.
Един от най-големите дистрибутори в страната „Софарма Трейдинг” гарантира, че ще осигурява 30 от тези медикаменти по реда на Наредба 2. Тя дава възможност в страната да се внасят лекарства, които не са регистрирани за употреба и липсваха в лечебните заведения.
Здравното министерство ще съдейства за по-бързата регистрация на цени на два от другите медикаменти, така че да станат налични в търговската мрежа, а след разговори с производителите ще се възобнови доставката и на останалите три препарата.
Всеки производител, който реши да преустанови продажбите на лекарство от Позитивния списък, което е единствено като вид в страната ни, ще трябва да уведоми писмено Министерство на здравеопазването поне две години предварително. Изискванията ще залегнат в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.
Също така производителят ще трябва да осигури достатъчно количества за задоволяване на нуждите на страната през този период. След изтичането на двете години той ще трябва да заличи и лекарството от позитивния списък, ако не го направи, това ще става автоматично, за да може да се осигури вносът на медикамента.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.